Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

Brama Księżnej Ogińskiej (pozostałości) (SIEDLCE)

Brama Księżnej Ogińskiej (pozostałości)Dzwonnica w formie bramy przejazdowej została wzniesiona na zlecenie Michała Fryderyka Czartoryskiego w latach 1773-1776 i przez całe dziesięciolecia była nierozerwalnie związana z krajobrazem Siedlec. Niektóre źródła historyczne podają, iż mogła być wzniesiona jako brama - łuk triumfalny z okazji przyjazdu do miasta Stanisława Augusta Poniatowskiego, tylko  że król odwiedził księżną Ogińską w  lipcu 1783 r., a brama na pewno już w tym czasie stała.
Rada Miejska w czasie I wojny światowej nadała temu obiektowi miano Bramy księżnej Ogińskiej. W dniach 10-13 maja 1941 r. została ona rozebrana przez Niemców , gdyż utrudniała przejazd pojazdów pancernych w drodze front wschodni. Obecnie pozostały jedynie skrzydła boczne tej budowli, zawierające niewielkie pomieszczenia użytkowe.


Nakładem Siedleckiego Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego BRAMA, ukazała się książka "Brama księżnej Ogińskiej". Praca niezmiernie ciekawa, ze względu na zawarte w niej materiały i dokumenty. Z jednej strony obiektu "prawie nie ma", a z drugiej zachowały się dokładne zapisy sposobu wykonywania poszczególnych prac , rachunki za zużyte materiały wraz z ich wykazem, dokładne opisy , zdjęcia....................to duże ułatwienie dla badaczy i tych, którzy mam nadzieję, że zechcą przywrócić dawny wygląd tego fragmentu miasta.

Artykuł Danuty Michalec  "Brama księżnej Ogińskiej"


Zdjęcia archiwalne

do roku 1918
Brama Księżnej Ogińskiej (pozostałości)
Brama Księżnej Ogińskiej (pozostałości)©umieścił: Muzeum Regionalne Siedlce
Brama Księżnej Ogińskiej (pozostałości)
Powiat siedlecki.
Chromolitografia - Józef Michał Bazewicz
Atlas geograficzny ilustrowany Królestwa Polskiego. Warszawa Wydawnictwo J. M. Bazewicza 1907.©umieścił: Jarek Wojtach
1919 do 1939
Brama Księżnej Ogińskiej (pozostałości)
Brama Księżnej Ogińskiej (pozostałości)©umieścił: artsystem


Linki zewnętrzne

Link do Wikipedii
Tekst artykułu o Bramie księżnej Ogińskiej autorstwa Danuty Michalec.
http://www.kozakdruk.pl/files/File/29---bocznica-1-8.pdf