Pozostałości po zespole dworskim Zygmunta Glogera (Jeżewo Stare)
Kiedy jedziemy dzisiaj szosą warszawską przez Jeżewo, mijamy porośnięte krzakami ruiny miejsca, które na stałe zapisało się w historii polskiej kultury. Wszystko to za sprawą Zygmunta Glogera, który właśnie tu mieszkał, gromadził swoje zbiory i pisał książki, które dzisiaj sa podstawą każdego opracowania mówiącego o naszej rodzimej tradycji, w różnych dziedzinach, od obyczajów po architekturę. Na szczęście nie wymazano z pamięci Jego dorobku, ale dosyć skutecznie zatarto ślady miejsc, z którymi był związany. Jeżewo, co prawda zostało sprzedane po śmierci Zygmunta Glogera, jeszcze przed rokiem 1915. Część zabudowy spłonęła w czasie pierwszej wojny światowej. Druga wojna i czasy powojenne dokończyły zniszczenia.
Autor " Encyklopedii staropolskiej" spędził w Jeżewie większość swojego życia, zmarł w Warszawie w 1910 r, ale na całym Jego dorobku obok podpisu widnieje data i słowo Jeżewo.
W artykule "Na glogerówkach u Glogera" Magdaleny Grassman możemy poznać historię tego ciekawego miejsca i jego właścicieli.