Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

Kościół p.w. św.Wojciecha z 1743 roku. (Skibniew Podawce)

Skibniew Podawce - gmina Sokołów Podlaski

Rys historyczny:
W XVI wieku nazwa miejscowości brzmiała: Skibniewo. Z czasem przyjęto wersję: Skibniew Podawce, od słowa "Podawca" oznaczającego dawnej kolatora kościoła. W dniu 12 lutego 1466 roku Kazimierz Jagiellończyki nadał w Wilnie wsie Skibniewo i Wrotnowo dwom braciom Mikołajowi i Maciejowi Dybkom.
Nie zachował się do naszych czasów dokument fundacyjny parafii skibniewskiej. Pierwszy drewniany kościół ufundował w 1477 roku miejscowy dziedzic - Wojciech (Adalbert) Kostka Skibniewski h. Ślepowron, podsędek ziemski drohicki.
Pochodzący jeszcze z XV wieku obiekt spłonął  w 1723 r. Następna świątynia pw. św. Wojciecha o wystroju barokowym została wzniesiona kosztem parafian w 1743 roku (stoi do dzisiaj na placu kościelnym). W 1788 roku została ona gruntownie przebudowana. Kolejna restauracja zostały przeprowadzone ok. 1876 roku oraz w 1906 roku. W czasie II wojny światowej Niemcy planowali wysadzić świątynię w powietrze. Jednak tragedii zapobiegł ks. Antoni Łapaj, ówczesny administrator parafii. On też ocalił przed konfiskatą duży dzwon, który służy wiernym po dzień dzisiejszy.

Informacje historyczne pochodzą z portalu internetowego Diecezji Drohiczyńskiej


Zabytkowy kościół wpisany do rejestru zabytków pod nr. A-3/27

 

Zdjęcia

Kościół p.w. św.Wojciecha z 1743 roku.
Kościół p.w. św.Wojciecha z 1743 roku.©fot. Wichura
Kościół p.w. św.Wojciecha z 1743 roku.
Kościół p.w. św.Wojciecha z 1743 roku.©fot. Wichura


Linki zewnętrzne

Link do Wikipedii
Diecezja Drohiczyńska - oficjalny serwis informacyjny
http://www.drohiczyn.opoka.org.pl/?action=parafia&id=76