Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

Zabytkowy kościół par. p.w. Podwyższenia Krzyża (Tokary)

Tokary, gmina Mielnik

Siedzibą dzisiejszej parafii w Tokarach była początkowo miejscowość Wilanowo, zwana dawniej Wielanów lub Wielinów, która leży w odległości 2 km od Tokar, a pierwszy drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela, św. Mikołaja Biskupa, św. Małgorzaty, św. Zofii i św. Doroty został zbudowany tutaj w roku 1527 przez Mikołaja Skirwin-Krupickiego, dziedzica Krupicz, Wilanowa i Kustyna. W 1536 roku, kiedy jego potomkowie przyjęli protestantyzm, kościół w Wilanowie został zamieniony (do 1624 r) na zbór protestancki.
Kościół wilanowski w 1728 roku został gruntownie przebudowany.
W ramach represji po Powstaniu Styczniowym  w dniu 30 kwietnia 1866 roku kościół został zamknięty, a następnie rozebrany. Beneficjum przejęła Izba Dóbr Państwowych. W 1867 roku materiał budowlany przewieziono do Telatycz, gdzie na cmentarzu zbudowano cerkiew prawosławną pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Po odzyskaniu niepodległości na nowo w 1919 roku została erygowana rzymskokatolicka parafia - z lokalizacją kościoła w sąsiednich Tokarach. W 1922 roku parafianie przywieźli do Tokar stary, wilanowski kościół (zamieniony na cerkiew), ale zdołali zbudować z niego jedynie plebanię. W jednym z jej pomieszczeń została urządzona tymczasowa kaplica.
Obecny drewniany kościół w Tokarach w stylu narodowym został wzniesiony w latach 1934-1935, według wcześniejszego projektu krakowskiego architekta Wincentego Wdowiszewskiego.
W czasie ostatniej wojny kościół szczęśliwie ocalał, chociaż wieś Tokary została podzielona w 1945 roku granicą państwową.

Źródło informacji - portal Diecezji Drohiczyńskiej


Zabytkowy kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża, drewniany, wzniesiony 1935r , nr rej.: A-65 z 31.12.1986r.

 

Wnętrze zdobią liczne obrazy z XVIII i XIX wieku.



Linki zewnętrzne

Link do Wikipedii
Diecezja Drohiczyńska - oficjalny serwis informacyjny
http://www.drohiczynska.pl/?action=parafia&id=87