Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

Zabytkowy kościół p.w. ss. Piotra i Pawła (Śledzianów)

Śledzianów, gmina Drohiczyn

Najstarsze wzmianki o istnieniu parafii i kościoła w Śledzianowie pochodzą z końca XV w, natomiast pierwsze dwa drewniane kościół powstały na przestrzeni stu lat i dopiero końcu wieku XVIII (1788 - 1793 ) wybudowano świątynię murowaną.
Niestety pod koniec wieku XIX, z "ukazu" cara Aleksandra III wydanego  5 czerwca 1886 roku kościół ten ma zostać zamknięty, co następuje w dniu 4 lipca 1886r. Wierni przyłączeni do parafii w Perlejewie i Drohiczynie nie wykonali carskiego rozkazu i po zerwaniu plomb, dalej użytkowali światynię. Doprowadziło to do wydania rozkazu zburzenia kościoła. Rozkaz ten został wykonany w dniach 25-26 sierpnia 1892 r. Cegłę wywieziono do Grodziska, gdzie została wykorzystana do budowy parkanu wokół nowej cerkwi prawosławnej.
W 1916 r powstaje w Śledzianowie drewniana, tymczasowa kaplica, a w 1924 roku przystąpiono do budowy nowego, murowanego kościoła, według projektu warszawskiego architekta Zygmunta Wóycickiego.  W czasie II wojny światowej kościół uległ poważnym uszkodzeniom. Został on odbudowany w latach 50- tych XX wieku.
Obok kościoła stoi murowana plebania, zbudowana w latach 1917-1919 przez Jana Stolarczyka z Chechłowa z gruzów starego kościoła.


W skład zabytkowego zespołu kościoła parafialnego, nr rej.: A-48 z 14.10.1997r, wchodzą:

- kościół p.w. ss. Piotra i Pawła, wzniesiony w latach 1924-27r. Kościół neobarokowy, orientowany. Jednonawowy, z węższym prezbiterium. Wnętrze kryte stropem. Ołtarz główny z XVII wieku, wyposażenie barokowe.

- dzwonnica, drewniana z 1916r.

- cmentarz kościelny

- plebania, wybudowana po 1920r.

 Linki zewnętrzne

Link do Wikipedii
Diecezja Drohiczyńska - oficjalny serwis informacyjny - Śledzianów
http://www.drohiczyn.opoka.org.pl/?action=parafia&id=86