Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

Kościół parafialny p.w. św. Wojciecha BM (1838- 1840) (Poryte)

Kościół parafialny p.w. św. Wojciecha BM (1838- 1840)Parafia powstała w 1386 roku. Kolejne wznoszone świątynie były drewniane. Obecny, murowany Kościół p.w. św. Wojciecha BM zbudowano w latach 1838-1840. Wzorowany na typowym projekcie Christiana Piotra Aignera kościół jest klasycystyczny, orientowany, murowany z kamienia polnego, częściowo otynkowany. Wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, jednonawowy z drewnianą dobudówką.  Fasadę wieńczy wysoki, schodkowy szczyt a wtopionym trójkątnym naczółkiem. Obok stoi murowana, klasycystyczna dzwonnica z 1839 roku.

Kościół w Porytem może pochwalić się ciekawym wydarzeniem w swej historii, którym był ślub pomiędzy znanym malarzem Wojciechem Kossakiem (syn słynnego malarza Juliusza) a panną Marię, ziemianką ze Stawisk, córką Józefa i Joanny Kisielnickich. Związek ten był wynikiem wielkiej miłości Kossaka do urodziwej, jasnowłosej panny ze Stawisk z wzajemnością. Owocem tego udanego małżeństwa było troje pociech, które w przyszłości dały się poznać jako równie znane osobowości: pierworodny Jerzy (1886 – 1955) jako artysta malarz, córka Maria Pawlikowska Jasnorzewska (1891 – 1945) jako poeta i pisarka oraz córka Magdalena Samozwaniec (1894 – 1972) jako autorka utworów satyrycznych.

Należy tu wspomnieć też o innej sławnej osobie noszącej to nazwisko -Simonie Gabrieli Kossak. Była córką Jerzego i jego drugiej żony Elżbiety Dzięciołowskiej- Śmiałowskiej. Ta znana miłośniczka przyrody urodzona w Krakowie, po skończeniu  Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego od razu przeniosła się do Białowieży. Pracowała tutaj w Zakładzie Badania Ssaków i w Instytucie Badawczym Leśnictwa Zakładu Lasów Naturalnych (którym kierowała od 2003 roku). Znana ze swoich radiowych gawęd "Dlaczego w trawie piszczy" cały czas, konsekwentnie, aż do śmierci w 2007 roku  walczyła o ochronę przyrody a szczególnie ukochanej Puszczy Białowieskiej. Zgodnie z jej wolą została pochowana na cmentarzu parafialnym w Porytem obok swoich przodków Kisielnickich.

KARTA ADRESOWA kościoła

KARTA ADRESOWA dzwonnicy przykościelnej

KARTA ADRESOWA plebanii


Kościół parafialny p.w. św. Wojciecha, wzniesiony w 1 poł. XIX wieku, nr rej.: 53 z 28.04.1980r.

- dzwonnica, nr rej.: j.w

Zdjęcia

Kościół parafialny p.w. św. Wojciecha BM (1838- 1840)
Kościół p.w. św. Wojciecha BM. Zdjęcie ze strony Urzędu Miejskiego w Stawiskach.©fot. grzegorz5


Linki zewnętrzne

Link do Wikipedii
Diecezja Łomżyńska: PORYTE
http://kuria.lomza.pl/index.php?wiad=164