Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

Kościół par. p.w. Najświetszego Serca Jezusa (1883, 1918) (Łosewo)

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie została erygowana w 1918 roku, przez Biskupa Romualda Jałbrzykowskiego. Powstała z Parafii Mały Płock.
W skład nowej parafii weszły wsie Łosewo, Janowo, Niksowizna, Gietki, Ruda-Skroda, Rudka-Skroda i Piasutno. Ogólna liczba mieszkańców wynosiła 1600.

7 czerwca 1918 r w tymczasowej kaplicy, zaadoptowanej z budynku gospodarczego zbudowanego z kamienia polnego w 1883 r, wyświęconej pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, zaczęły na stałe odbywać się nabożeństwa. Zabudowań kościelnych nie było żadnych. Natomiast z inwentarza Kościelnego kaplica posiadała 1 kielich złocony, 1 ornat fioletowy i 1 monstrancję otrzymaną z Poznania, reszta wyposażenia była wypożyczona z sąsiednich parafii. Pierwszym Proboszczem został Ksiądz Marcjan- Konstanty Dąbrowski zamieszkały w Łosewie.

W 1929 roku zostały zawieszone w Kościele Stacje Drogi Krzyżowej. Jednak na chwilę obecną nie znane jest jej pochodzenie oraz kto ją wykonał. Są to duże płaskorzeźby wykonane jako odlewy gipsowe.

Informacja ze strony parafii w Łysewie.


Zabytkowy kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Jezusa, wzniesiony w latach 1883, 1918 wpisano do reestru zabytków pod nr.: A-517 z 15.11.1994r.

 Linki zewnętrzne

Link do Wikipedii
Diecezja Łomżyńska: ŁOSEWO
http://kuria.lomza.pl/index.php?wiad=163