Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

Zerwany most (KRUSZEWO)

Zerwany mostNa przełomie XIX i XX wieku powstała carska droga strategiczna, przecinająca rozlewiska Narwi. W roku 1903 zakończono budowę drewnianego mostu o długości 365 m. Został on zniszczony w 1915 w czasie przesuwającego się frontu niemiecko-rosyjskiego. Ponownie most odbudowano dopiero w roku 1928. Nie była to jednak dobra konstrukcja. Tak długi most, o wysokości 7,5 metra ponad lustro wody, wykonano bez bali oporowych i krzyżaków usztywniających jarzma. Konstrukcja chwiała się, gdy przejeżdżały cięższe pojazdy. Autobusy przed przejazdem zatrzymywały się, pasażerowie przechodzili pieszo, zaś kierowca z duszą na ramieniu bardzo powoli przejeżdżał most bez obciążenia. Most ponownie uległ zniszczeniu, tym razem w wyniku działań podczas II Wojny Światowej. Na skarpie przyczółka od strony Kruszewa do dziś widoczne są ślady po pociskach artyleryjskich. Przyczynę, dla której nie zdecydowano się na kolejną odbudowę przeprawy, wyjaśnia miejscowa legenda - od chwili wzniesienia mostu (w 1903 i 1928 r.) za każdym razem po 11 latach wybuchała wojna światowa.

Most to już historia, teraz Kruszewo może poszczycić się słynnymi kiszonymi ogórkami "Herbowymi", których sława znana jest w całej Polsce. O ich wyjątkowości decyduje stara tradycja uprawy i stare receptury kiszenia. Ogórki rosną tu bez nawozów sztucznych i środków ochrony. Zerwane o świcie (to pozwala zachować ich kruchość i świeżość), trafiają do beczek razem z tradycyjnymi ziołami i przyprawami. Dawniej wody Narwi służyły jako przechowalnia beczek, w których smakowity polski specjał leżakował, zanim trafiał do klienta. Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię (w tym jej bardzo ważny dział zakąsek zimnych) bez kiszonych ogórków, a zwłaszcza tych certyfikowanych z Kruszewa. Podobno jest taka legenda która głosi, że Napoleon idąc na Moskwę przegrał, bo z Kruszewa zabrał tylko jedną beczkę ogórków.

Każdego roku w pierwszą niedzielę września, każdy może przekonać się jak smakuje słynny ogórek, gdyż tego dnia odbywa się w Kruszewie Dzień Ogórka. Jest to bardzo ciekawa impreza regionalna okraszona występami zespołów folklorystycznych i młodzieżowych. Oprócz ogórków nie gorsza jest kruszewska kiszona kapusta oraz inne wyroby z sąsiednich regionów.

 

 

Zdjęcia

Zerwany most
Po drodze z Białegostoku do Kruszewa mijany piękne pola rzepaku.©fot. Grzegorz Kossakowski
Zerwany most
Betonowy przyczółek feralnego mostu to doskonały punkt widokowy.©fot. Grzegorz Kossakowski
Zerwany most
Widoczny w oddali po lewej stronie brzeg Narwi kryje w sobie drugi betonowy przyczółek. Po prawej stronie niepozornie wyglądająca kępa drzew to słynna reduta obronna "Koziołek"©fot. Grzegorz Kossakowski
Zerwany most
Zerwany most©fot. Grzegorz Kossakowski
Zerwany most
Przy większym zbliżeniu możemy dostrzec betonową konstrukcję mostu.©fot. Grzegorz Kossakowski
Zerwany most
Zerwany most©fot. Grzegorz Kossakowski
Zerwany most
Zerwany most©fot. Grzegorz Kossakowski
Zerwany most
Zerwany most©fot. Grzegorz Kossakowski


Linki zewnętrzne

Link do Wikipedii