Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

Kaplica słupowa (słup graniczny) XVII, XVIII w. (Wołkusze)

Przy szosie Sokółka- Kuźnica, skręcając w stronę wsi Wołkusze na niewielkim wzgórzu w pobliżu strumienia zobaczymy ciekawą kapliczkę. Przypominająca słup, murowana kapliczka ma wysokość około 4 metrów, przykryta jest czterospadowym daszkiem, krytym czerwoną dachówką, zwieńczonym metalowym krzyżem. Podobno niegdyś na kapliczce (czy we wnęce)  znajdował się metalowy orzeł. Mieli zniszczyć go pasterze trzody rzucając weń kamieniami. Inna wersja mówi o zakopanym skarbie i amatorach złota, którzy prowadzili tu tzw. rozkopki.

Kapliczka wg niektórych podań to pruski słup graniczny, inne wskazują kapliczkę jako miejsce pochówku żołnierzy napoleońskich chorych na cholerę. 

Najbardziej wiarygodna jest jednak inna historia tego sakralnego obiektu.

W wydawnictwie z końca XIX w. poświęconym rodzinie Bouffałów (właścicieli dworu w Wołkuszach), czytamy iż: jest to kapliczka postawiona na miejscu cerkwi wybudowanej przez Wasila Doroszkiewicza Bouffała. Autor artykułu przypuszcza, że była to cerkiew św. Jana Ewangelisty, ponieważ we wnęce był umieszczony orzeł – symbol tego właśnie ewangelisty. Wiadomo również, że ...kiedyś istniała Wołkuska Ikona Matki Bożej, która przyciągała mieszkańców z całej Grodzieńszczyzny.

Wg informacji właściciela pola na którym stoi kapliczka w latach 60. XX w  w środku znajdował się wizerunek matki karmiącej pięcioro orląt, który później został skradziony.

Obecnie cenny zabytek czeka na remont, który ma przywrócić dawny jego wygląd.

 

 


Słup graniczny (dec. kaplica przydrożna przy trakcie Sokółka- Kuźnica- Wołkusze), XVIII wpisano do rejestru zabytków pod nr: 61 (67) z 13.07.1956