Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

Cerkiew p.w. Św. Marii Magdaleny (Słochy Annopolskie)

Od 2004 w miejscowości powstaje prawosławna cerkiew pod wezwaniem św. Marii Magdaleny i Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej (jako filia parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach). Obecnie (2012) trwają prace wykończeniowe wewnątrz świątyni. Cerkiew ma upamiętniać martyrologię mieszkańców wsi w czasie okupacji hitlerowskiej.

W zarysie historycznym siemiatyckiej parafii śww. App. Piotra i Pawła - spisie duchowieństwa - znajdujemy wzmiankę datowaną pod rokiem 1654, iż nabożeństwa odprawiał ks. Słochowski. Prawdopodobną jest wersja, że cerkiew w Słochach podzieliła tragiczny los Podlasia i przestała istnieć w czasie wojny ze Szwedami (Potop Szwedzki 1655-1660). Jadąc do wsi Słochy Annopolskie od strony Siemiatycz przy samej szosie z prawej strony na wzgórzu w odległości ok. 200 m znajduje się dość wysoki kurhan zwany do dnia dzisiejszego przez miejscowych „Cerkwisko". To tu ludowe podanie umiejscawia istnienie cerkwi. Bez wątpienia pozostałością tego okresu było tu posiadanie przez Parafię śww. App. Piotra i Pawła w Siemiatyczach około 2 ha łąki, która niestety w 1951 roku została parafii odebrana na mocy prawa tzw. „martwej ręki".

Pozostałością w dziedzinie kultury jest istnienie we wsi chóru cerkiewnego, który między innymi podtrzymuje zanikającą gdzie indziej tradycję kolędowania po domach w okresie świąt Bożego Narodzenia. W okresie Wielkiego Postu członkowie chóru oraz Bractwa Wzajemnej Pomocy wykonują piękne pisanki wg podlaskich wzorów, ozdobne palemki przed niedzielą Palmową jak też pocztówki świąteczne. Zajmują się również pielęgnowaniem folkloru świeckiego. Niestety, jak dotychczas, nie posiadają konkretnego lokum, gdzie mogliby rozwijać na skalę możliwości i potrzeb swoją działalność.
W nowobudowanej świątyni na 3-ej kondygnacji wieży jest zaprojektowane i „ w surowym stanie" wybudowane specjalne pomieszczenie na tego typu działalność. W przyszłości jest planowana budowa budynku parafialnego, który w założeniu będzie spełniać przede wszystkim rolę centrum kulturowego miejscowości.

Informacja ze strony Gminy Siemiatycze.

Zdjęcia

Cerkiew p.w. Św. Marii Magdaleny
Cerkiew p.w. Św. Marii Magdaleny©fot. wapniak
Cerkiew p.w. Św. Marii Magdaleny
Cerkiew p.w. Św. Marii Magdaleny©fot. wapniak
Cerkiew p.w. Św. Marii Magdaleny
Cerkiew p.w. Św. Marii Magdaleny©fot. wapniak
Cerkiew p.w. Św. Marii Magdaleny
Cerkiew p.w. Św. Marii Magdaleny©fot. wapniak