Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

Kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego (Zuzela)

Kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego, wzniesiony został w latach 1908 - 13 wg. projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, który był autorem wielu neogotyckich kościołów na Mazowszu i Podlasiu. Obecna świątynia powstała w miejscu poprzednich drewnianych kościołów. Pierwszy z nich wzmiankowany w dokumentach pw. św. Mikołaja powstał jeszcze na początku wieku XV ( 10406 r)  Następny już pod zmienionym wezwaniem św. Trójcy i św. Leonarda wymieniony jest w roku 1609, a kolejny w roku 1726. Powstał wtedy obiekt drewniany zarządzany przez Kanoników Regularnych, aż do roku 1819. Jest to bardzo ciekawy i wart szczegółowego opracowania okres z dziejów kościoła w Zuzeli. Miejscowość jest wymieniana w dokumentacji tego najstarszego zakonu kleryckiego ( zorganizowanego wg. reguły św. Augustyna) i była własnością Opactwa Kanoników z Czerwińska od roku 1254.

W czasie II wojny światowej kościół uległ częściowemu zniszczeniu, a powojenna odbudowa trwała do 1967 r.

Wnętrza kryją sporo cennego wyposażenia z okresu renesansu i baroku, które przypominają o poprzednich istniejących w tym miejscu świątyniach.

Kościół w Zuzeli był świadkiem chrztu kard. Stefana Wyszyńskiego. Chrzcielnica przy której był ochrzczony w roku 1901 stoi w nawie głównej po prawej stronie.

Więcej informacji na temat kościoła i jego historii na stronie internetowej parafii.Linki zewnętrzne

Link do Wikipedii
Parafia rzymskokatolicka w Zuzeli oraz Muzeum lat dziecięcych Kardynała Stefana Wyszyńskiego
http://parafiazuzela.eu/