Zamek Krasińskich (KNYSZYN)
Rozwój dzisiejszej miejscowości Knyszyn Zamek datuje się od lat pięćdziesiątych XVI wieku. Wtedy to starosta Piotr Chwalczewski przeniósł tu zaplecze gospodarcze dworu królewskiego, tworząc folwark najważniejszy w starostwie knyszyńskim.
Piotr Chwalczewski rozplanował funkcjonalne założenie folwarku, które dzieliło się na cztery części:
- mieszkalną,
- ozdobną (ogród),
- hodowlano-magazynową,
- związaną z gospodarką wodną.
Założenie to przetrwało aż do II wojny światowej.
Nazwa miejscowości zmieniła się na przestrzeni wieków. W XIX w. oraz od 1996 r. nosi nazwę Knyszyn Zamek. W XVII w. po zniszczeniu dworu królewskiego w Knyszynie miejscowość stała się siedzibą starostwa knyszyńskiego. W połowie XIX w. Krasińscy wybudowali tu siedzibę administracji dóbr, tzw. zameczek. Ozdobiony neogotyckimi elementami obiekt został zniszczony, tak jak wszystkie budynki gospodarcze dóbr, w 1944 r. przez wycofujące się wojska niemieckie. Po wojnie zameczek został odbudowany w bardzo uproszczonej formie — z pierwotnej budowli zostały jedyni piwnice oraz fundamenty. Nieopodal zachowały się również resztki piwnic zniszczonego w okresie I wojny światowej browaru.
Z dawnych zabudowań mieszkalnych majątku Knyszyn do czasów współczesnych dotrwały jedynie czworaki i budynek administratora rybołówstwa. Ich mieszkańcy, by ocalić swoje domostwa, przekupili mięsem, masłem i jajami wycofujących się stąd w 1944 r. Niemców. Czasy przedwojenne pamięta również stajnia. Choć dziś wciąż pełni funkcje gospodarcze, została kompletnie przebudowana.
Informacje pochodzą ze strony Urzędu Miejskiego w Knyszynie.
Opis historii miejscowości Knyszyn - Zamek na stronie Urzędu Miejskiego w Knyszynie.