Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

Park Konstytucji 3 Maja z 1820r. (SUWAŁKI)

Park Konstytucji 3 Maja z 1820r.Park Konstytucji 3 Maja położony jest w centrum Suwałk. Zajmuje on powierzchnię 2,6 ha. Jako park miejski pełni on funkcje rekreacyjne i wypoczynkowe, jest miejscem imprez rozrywkowych i zgromadzeń rocznicowych. 
W 1988 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Ze źródeł historycznych wiadomo, że park został założony w pierwszej połowie XIX wieku w stylu angielskim (swobodnym). W latach 1924-1926 został przebudowany przez głównego ogrodnika Warszawy Henryka Danielewicza. Kompozycję parku Henryk Danielewicz oparł na bazie pierwotnego układu XIX-wiecznego i wykorzystując dawne elementy, wybudował nowy, czytelny układ.  Kompozycja ta z okresu dwudziestolecia międzywojennego została zachowana i podtrzymana w trakcie prowadzonej w latach 2003-2005 rewaloryzacji przedmiotowego parku.

Na terenie parku  zlokalizowane są miejsca pamięci, obiekty kubaturowe zabytkowe   
i współczesne oraz obiekty małej architektury ogrodowej. Główne z nich to:

▪ żeliwny zegar słoneczny z 1841 r., wykonany w Hucie Sztabińskiej,
▪ Dąb Wolności oraz głaz pamiątkowy z 1923 r., położony w rocznicę Konstytucji 3 Maja,
▪ drewniana altana ( nieznana data powstania),
▪ współczesny pomnik ku czci Suwalczan poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej,
▪ współczesny budynek tzw. muszla koncertowa.
Teren parku jest gęsto zadrzewiony. Występują tu  głownie drzewa i krzewy liściaste w różnym wieku. Najstarsze egzemplarze mają ponad 120 lat, ich posadzenie datuje się z pierwszego okresu powstania parku Gatunkiem dominującym całego drzewostanu jest klon zwyczajny i jesion wyniosły.
Informacje pochodzą ze strony Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Park im. Konstytucji 3 Maja z XIX, 1 ćw. XX wpisany jest do rejestru zabytków pod nr: 613 z 15.11.1988
Zdjęcia

Park Konstytucji 3 Maja z 1820r.
Drewniana altana a za nią fontanna z 2009 roku, która jest ulubionym miejscem suwalszczan nie tylko w dzień ale i wieczorami, gdy jest podświetlona.©fot. Grzegorz Kossakowski
Park Konstytucji 3 Maja z 1820r.
Współczesna muszla koncertowa w Parku Konstytucji 3 Maja, w świąteczne dni i nie tylko, gości różnych artystów, których można oglądać siedząc wygodnie na ławeczkach. ©fot. Grzegorz Kossakowski
Park Konstytucji 3 Maja z 1820r.
Żeliwny zegar słoneczny z 1841 roku.©fot. Grzegorz Kossakowski

Filmy

Filmy