Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj


Dawny Białystok… -> Białystok w latach międzywojennych na pocztówkach ze zbiorów Jana Murawiejskiego - Ulica Sienkiewicza i Lipowa.

Znana z poprzednich okresów ulica Mikołajewska i Nikolaistrasse w jeszcze w okresie niemieckim w 1916 roku otrzymała nazwę Henryka Sienkiewicza.  Oddano w ten sposób hołd zmarłemu w tym roku wielkiemu pisarzowi. Nadal była ona bardzo ważną ulicą zachowującą swój handlowy charakter. Pojawiały się przy niej też szkoły i urzędy. W 1919 roku przy synagodze Pułkowej otwarta została biblioteka Szolem Alejchema, która wkrótce zyskała sławę jednej z najważniejszych książnic w Białymstoku. W 1922 w dawnym “Grand Hotelu” (za Astorią) rozpoczęło swoją działalność Gimnazjum Koedukacyjne, stając się jedną z lepszych białostockich szkół.

Główna arteria miasta, jaką była ulica Lipowa do 1931 zachowała swoją pierwotną nazwę. Później uchwałą rady miejskiej nadano jej imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na ulicy Lipowej 33 mieszkał wybitny białostocki esperantysta Jakub Szapiro, dzięki któremu język stworzony przez doktora Ludwika Zamenhofa stał się bardzo popularny  (w wielu sklepach pojawiały się nawet wywieszki “Oni parolos Esperanto”- mówimy w esperanto). Przy ulicy Lipowej 23 mieściła się cukiernia Buzna oferująca ponoć najlepszą buzę w mieście. Buza był to bardzo popularny musujący, biały napój  o smaku słodkawo kwaśnym otrzymywany z kaszy jaglanej.  Oprócz tego były też inne specjały z hałwą w wielu gatunkach włącznie.Właścicielami tego zakładu byli rodzice i dziadek Pana Murawiejskiego, dzięki któremu możemy oglądać prezentowaną niezwykle interesującą kolekcję pocztówek.