logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Cerkiew p.w. św. Anny
KRÓLOWY MOST (białostocki, Gródek)
Opis:Cerkiew p.w. św. AnnyCerkiew p.w. św. Anny
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 20-01-2010 20:18:11
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 28-11-2010 00:12:06

FotoMiejscowość Królowy Most jest ostatnio bardziej znana głównie z powodu trzech części filmu "U Pana Boga za piecem- za miedzą w ogródku". Co prawda sceny do filmu były tu kręcone w znikomej części (głównie kręcono w Janowie, Sokółce, Supraślu, Tykocinie i okolicach Białegostoku) ale nie da się ukryć że jest to promocja tej miejscowości.

Wizytówką Królowego Mostu jest z pewnością malowniczo położona cerkiew p.w. św. Anny. wybudowana w latach 1904-1928. We wnętrzu zbudowanej oczywiście na planie krzyża greckiego  w stylu eklektycznym obiekcie znajduje się ikonostas przeniesiony z cerkwi w Grodnie.

 Nieco dalej jest drugi ciekawy obiekt-  kaplica także p.w. św. Anny. Jest ona obiektem sakralnym datowanym na 1840r (na tabliczce informacyjnej jest podana data 1850 r) i prawdopodobnie najstarszym zabytkiem w gminie Gródek.

 Sama miejscowość założona w XVII w ,najpierw jako majątek, zwana była Annopolem lub Janopolem (związane było to prawdopodobnie z postacią Jana II Sobieskiego)

Nazwa miejscowości pochodzi od mostu zbudowanego w ciągu jednej doby dla króla Zygmunta Augusta, w czasie jego podróży do Grodna. Może jest to legenda a może prawda, tego nie wiemy na pewno.

Trwały ślad w historii miejscowości pozostawiła kampania napoleońska. Przechodził  tędy w 1812 r korpus marszałka Neya. Niestety była to również droga odwrotu z pod Moskwy. Tu tez rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami rosyjskimi i osłaniającymi odwrót oddziałami polskimi. W okresie międzywojennym istniała mogiła zaznaczona wśród pól sosnami.


 Cerkiew prawosławna par. p.w. św. Anny, zbudowana w latach 1904-1928 wpisana została do rejestru zabytków pod nr.: 668 z 5.11.1987

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu