logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Dawna Austeria ( obecnie Poczta Polska)
SIEDLCE (siedlecki, Siedlce)
Opis:Dawna Austeria ( obecnie Poczta Polska)Dawna Austeria ( obecnie Poczta Polska)
Współrzędne
resize
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 21-09-2010 19:05:11
Autor modyfikacji : Muzeum Regionalne Siedlce
Data modyfikacji informacji : 24-09-2010 20:55:17

Dawna Austeria ( obecnie Poczta Polska)Siedlce - zabytkowa poczta

Budynek zaprojektowany przez architekta Atonio Corazziego ( autor m.in. teatru Wielkiego i pałacu Staszica w Warszawie), wzniesiony został w latach 1827-1828. Pierwotnie w miejscu budynku mieściła się austeria (czyli inaczej karczma, oberża, gospoda) położona przy Trakcie Brzeskim, w której za czasów Aleksandry Ogińskiej wydawano również posiłki dla biednych.  Przez pewien okres gospodę prowadził ojciec Aleksandra Orłowskiego, przyszłego znakomitego malarza batalisty, dzięki czemu Jego syn właśnie tutaj spedził swoje młode lata.

Historia poczty w Siedlcach jest znacznie starsza. Wg. zapisków księżnej Ogińskiej, mogła już istnieć pod koniec XVIII wieku. Zachowany do dzisiaj budynek  to dwukondygnacyjny obiekt, wybudowany na planie prostokąta, o prostej fasadzie w stylu klasycystycznym, gdzie cztery kolumny o jońskich głowicach, wspierają trójkątny tympanon.


  Dawna Austeria ( obecnie Poczta Polska)Dawna Austeria (ob.poczta) przy ul. Piłsudskiego 4 z 1 poł. XIX wpisana jest do rejestru zabytków pod nr: 341/42 z 2.02.1962r ( na zdjęciu archiwalnym ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siedlcach)

 
   

 

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu