logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Cerkiew cmentarna p.w. Wszystkich Świętych
BIAŁYSTOK (białostocki, Białystok)
Opis:Cerkiew cmentarna p.w. Wszystkich ŚwiętychCerkiew cmentarna p.w. Wszystkich Świętych
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 14-09-2010 22:55:40
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 21-07-2011 20:55:40

Cerkiew cmentarna p.w. Wszystkich Świętych

W 1887 roku  zamknięto cmentarz przy cerkwi parafialnej p.w  św. Marii Magdaleny. Na nowo powstałym cmentarzu zlokalizowanym w dzielnicy Wygoda, wzniesiono w tym samym roku tymczasową, drewnianą cerkiew, którą wkrótce zastąpiono murowaną.

..... 31 maja 1892 roku został położony kamień węgielny pod budowę nowej świątyni. Po dwóch latach, 19 maja 1894 roku, nowa świątynia została wyświęcona ku czci Wszystkich Świętych. W pewnym od niej oddaleniu (w 1915 roku), wzniesiono niewielką kaplicę.  Nowo wybudowana cerkiew stała się nieodłączną częścią cmentarza, który został otwarty do pochówku wiernych w 1887 roku. Do otwarcia nowego cmentarza, zmarłych białostoczan wyznania prawosławnego grzebano w miejscu, gdzie obecnie znajduje się cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja, a po 1845 roku na wzgórku Magdaleny. W okresie I wojny światowej nekropolia służyła jako cmentarz wojskowy. W tym czasie został on poszerzony do obecnych granic.

..... Na cmentarzu o powierzchni 6,7 ha zachowało się niewiele starych nagrobków, o dużej wartości historycznej i artystycznej, zgromadzonych w bezpośrednim otoczeniu cerkwi. Najstarsze z nich pochodzą z końca XIX wieku. Jedna z kwater nekropolii przeznaczona jest na pochówki staroobrzędowców.

Informacje pochodzą ze strony parafii prawosławnej pw. Wszystkich Świętych.


Cerkiew cmentarna p.w. Wszystkich Świętych z 4 ćw. XIX wpisany jest do rejestru zabytków pod  nr : 650 z 3.08.1987

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu