logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Szlak schronów bojowych z 1939 r. (schron nr5)
NOWOGRÓD- SZABLAK (łomżyński, Nowogród)
Opis:Szlak schronów bojowych z 1939 r. (schron nr5)Szlak schronów bojowych z 1939 r. (schron nr5)
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 26-08-2010 21:09:58
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 22-06-2011 15:00:10

Ciężki schron bojowy dowódcyNa linii obrony Narew- Biebrza wzdłuż drogi prowadzącej od Nowogrodu do Szablaka zachowało się jeszcze kilkanaście schronów bojowych. Większość z nich jest w nienajlepszym stanie a po niektórych pozostały fragmenty żelbetowych ścian. Jest jednak kilka schronów nieźle zachowanych. Niektóre z nich mają jeszcze charakterystyczne stalowe kopuły pancerne, skąd żołnierze w 1939 roku kierowali ogień ckm- ów w stronę nacierających Niemców.  Nie wszystkie jednak są kompletne. Widać próby cięcia palnikami tych elementów, w tym jedną skuteczną (ktoś musiał zadać sobie dużo trudu gdyż stal miała w tych miejscach około 3- 5cm).

Lokalizacja schronów nie jest prosta. Przyznaję że próba samodzielnego odnalezienia wymaga dużo czasu i cierpliwości. Ja posiłkowałem się wiedzą zdobytą w internecie, gdzie odnalazłem mapę lokalizacji schronów wykonaną przez jednego z pasjonatów tej tematyki. Bez tych wskazówek ciężko byłoby znaleźć te stanowiska bojowe. Takie zresztą było ich zadanie aby nie rzucać się w oczy a jednocześnie mieć jak największe pole widzenia. Posługując się wspomnianą mapą zamieszczoną na forum Eksploratorzy  odnalazłem w sumie 11 schronów (ewentualnie to co z nich pozostało).

Na szczególną uwagę zasługuje największy z nich- ciężki schron bojowy, który był jednocześnie schronem dowódcy. Jego charakterystyczną cechą są dwie stalowe kopuły bojowe. Na zdjęciach satelitarnych jest łatwy go zlokalizować, w rzeczywistości- ukryty w gęstym młodniaku jest zupełnie niewidoczny. Szczegóły wyposażenia i budowy tego schronu można zobaczyć na stronie Fortyfikacje. 

Zapraszamy do uzupełnienia opisu