logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Pozostałości po zespole dworskim Zygmunta Glogera
Jeżewo Stare (białostocki, Tykocin)
Opis:Pozostałości po zespole dworskim Zygmunta GlogeraPozostałości po zespole dworskim Zygmunta Glogera
Współrzędne
resize
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 26-08-2010 13:41:05
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 10-10-2012 21:06:45

Pozostałości po zespole dworskim Zygmunta GlogeraKiedy jedziemy dzisiaj szosą warszawską przez Jeżewo, mijamy porośnięte krzakami ruiny miejsca, które na stałe zapisało się w historii polskiej kultury. Wszystko to za sprawą Zygmunta Glogera, który właśnie tu mieszkał, gromadził swoje zbiory i pisał książki, które dzisiaj sa podstawą każdego opracowania mówiącego o naszej rodzimej tradycji, w różnych dziedzinach, od obyczajów po architekturę. Na szczęście nie wymazano z pamięci Jego dorobku, ale dosyć skutecznie zatarto ślady miejsc, z którymi był związany. Jeżewo, co prawda zostało sprzedane po śmierci Zygmunta Glogera, jeszcze przed rokiem 1915. Część zabudowy spłonęła w czasie pierwszej wojny światowej. Druga wojna i czasy powojenne dokończyły zniszczenia.

Autor " Encyklopedii staropolskiej" spędził w Jeżewie większość swojego życia, zmarł w Warszawie w 1910 r, ale na całym Jego dorobku obok podpisu widnieje data i słowo Jeżewo.

Pozostałości po zespole dworskim Zygmunta Glogera

 

 

 

 

W artykule "Na glogerówkach u GlogeraMagdaleny Grassman możemy poznać historię tego ciekawego miejsca i jego właścicieli.

Zapraszamy do uzupełnienia opisu