Data utworzenia informacji : 24-08-2010 18:46:21
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 31-10-2010 21:10:35
Nazwa wsi Żerczyce, pochodzi prawdopodobnie od starego słowiańskiego słowa "żrec", oznaczające miejsce kultu. Pierwsza wzmiankowana miejscowość o nazwie Żerdczyce, była najprawdopodobniej przyczółkiem drużyny rycerskiej mającej za zadanie obronę Mielnika.
W historii miejscowości odnotowana jest również bitwa Wojsk Księcia Kijowskiego z Jaćwingami. Z tego to okresu pochodzi zachowany kurhan, który wg. przekazów jest grobem spopielonych szczątków rycerzy jaćwieskich, poległych w czasie tej bitwy.
Badacze dziejów regionu datują powstanie pierwszej cerkwi w dzisiejszych Zerczycach na 1001 r, w okresie panowania księcia ruskiego Włodzimierza. Z tego również czasu pochodzą miasta Mielnik i Drohiczyn. Pierwszym udokumentowanym obiektem była świątynia z wieku XVII, który najprawdopodobniej została zastąpiona przez obecnie istniejącą, a materiał z jej rozbiórki posłużył do budowy cerkwi cmentarnej.
Cerkiew p.w. sw.Dymitra z Salonik ( Sołuńskiego) pochodzi z lat 1869-71. Powstała wg. projektu Leonarda Krzyżanowskiego. Zniszczona w czasie II wojny światowej, została starannie odbudowana. Jest to obiekt murowany, z korpusem głównym na planie kwadratu ( orientowany). Przedsionek od strony zachodniej poprzedza kwadratowa kruchta, nad która nadbudowano ośmioboczna wieżę, nakrytą dachem i cebulasta kopułą. Ikonostas eklektyczny.