logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Fort II (Zarzeczny)
OSOWIEC- TWIERDZA (moniecki, Goniądz)
Opis:Fort II (Zarzeczny)Fort II (Zarzeczny)
Współrzędne
resize
Autor informacji : Przemysław Borys
Data utworzenia informacji : 17-08-2010 09:07:49
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 03-11-2011 21:47:49

Fort II (Zarzeczny)Na początku lat 30. XX wieku w ramach modernizacji twierdzy na Forcie II wzniesiono pięć nowych ciężkich schronów bojowych, na dwóch z nich zainstalowano wysuwalno- obrotowe wieże pancerne produkcji austro- węgierskiej, które przywieziono z twierdzy Przemyśl. W czasie działań wojennych we wrześniu 1939 r., pod wpływem doświadczeń z I wojny światowej, wojska niemieckie nie zdecydowały się na szturm twierdzy, lecz sforsowały Narew i Biebrzę pod Wizną. Twierdzę opuszczoną przez oddziały polskie w dniu 14 września 1939 roku zajęły oddziały niemieckie, aby w dniu 26 września przekazać ją Armii Czerwonej. W latach 1939 - 1940 na terenie twierdzy przeprowadzono konserwację i remonty polskich obiektów fortecznych. Fort II (Zarzeczny)Po zakończeniu II Wojny światowej wybudowane przez wojsko polskie umocnienia na Forcie II Twierdzy Osowiec kolejno wysadzono przez wycofujące się wojska niemieckie i później poddano częściowej rozbiórce. W dniu dzisiejszym można oglądać częściowo wysadzone obiekty na Forcie II (Zarzecznym). Otacza go wypełniona wodą fosa. Betonowe rumowisko można oglądać z wieży widokowej usytuowanej przy ścieżce przyrodniczej (początek ścieżki przed mostem na Kanale Rudzkim).

W ramach rewitalizacji odnowionych miało zostać kilkadziesiąt bunkrów Fortu II Twierdzy Osowiec (część z nich przekazało wojsko). W planach było m.in. wybudowanie mostu, udrożnienie fosy i połączenie jej z kanałem ełckim i Biebrzą.

Tu możesz zobaczyć mapę Twierdzy Osowiec z 1916 roku.


BunkryZespół bunkrów i ruin. Obiekt robi wrażenie jednak jest on niedostępny dla turystów ponieważ ruiny są niezabezpieczone i łatwo tam o wypadek. Obszar obrośnięty wysoką i gęstą trawą często zakrywającą dziury i pęknięcia w bunkrach. Szkoda że nikt jeszcze nie zadbał o ten niezwykły obiekt.

 

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu