logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego (Muzeum)
Opis:Siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego (Muzeum)Siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego (Muzeum)
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 14-01-2010 14:48:56
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 10-10-2012 21:35:37

FotoHistoria dworu w Kurowie nie jest wyjątkowo oryginalna i podziela losy innych tego typu obiektów, które po wojnie zostały upaństwowione, choć zanim do tego doszło jego właściciele zmieniali się dość często..

Po raz pierwszy nazwa Kurowo pojawiła się w 1425 roku. W XVI wieku Kurowo wchodziło w skład dóbr waniewskich, które od 1510 r były własnością Radziwiłłów. W latach trzydziestych XVII wieku po częstych zmianach właścicieli Kurowo stało się ośrodkiem samodzielnym. Od 1677 majątek waniewski, w tym takze Kurowo było własnością Orsettich. W 1832 roku majątek został  odkupiony przez Stefana Roztworowskiego, żonatego z wdową po Adamie Orsettim. Pod koniec XIX wieku został zbudowany obecny dwór, rozbudowany w 1920 r. Nowy właściciel Franciszek Kołodziejski w 1925 roku w odległości 1km zbudował młyn motorowy, dom  mieszkalny i budynek gospodarczy. Kołodziejski zbankrutował i Kurowo przejał za długi Bank Rolny. W 1936 r od banku Kurowo kupili Zakrzewscy. Nie trwało to długo bo po podziale Polski między Niemcy i Zwiazek Radziecki, Kurowo w październiku 1939 roku znalazło się pod okupacją sowiecką. Utworzono tam kołchoz a we dworze sierociniec. Po 1941 roku (wybuch wojny niemiecko- sowieckiej) Kurowem zarządzała administracja niemiecka. Latem 1944 w czasie ofensywy sowieckiej Zakrzewscy, którzy cały czas przebywali na dworze, teraz obawiając się prześladowania politycznego wyjechali do Warszawy.

Z racji swojego położenia z dala od zabudowań majątek z okolicznymi zabudowaniami przetrwał ocalał w wojennej zawierusze. W 1944 roku został on upaństwowiony. Utworzono w nim oczywiście PGR i przez 40 lat funkcjonował jako gospodarstwo hodowlano - nasienne.

W 1988roku dwór z otaczającym parkiem przejął zarząd Narwiańskiego Parku Krajobrazowego i rozpczęły sie prace porządkowe i konserwatorskie.

5 czerwca 1993 roku nastąpiło uroczyste otwarcie odrestaurowanego obiektu na Stacje Ekologiczną i Siedzibę Parku. W 1996 roku Narwiański Park Krajobrazowy został przekształcony w  Narwiański Park Narodowy i budynek stał sie siedziba Dyrekcji.

Informacje zaczerpnięte z tablicy ustawionej na terenie parku przy dworze.


Teren Dyrekcji NPN jest miejscem organizowania różnych ciekawych imprez z których najbardziej znaną jest Biesiada Miodowa, która rokrocznie odbywa sie pod koniec sierpnia. W 2009 roku była to juz X Biesiada. Oprócz głównego gwoździa programu- miodu można zaopatrzyć sie tutaj w inne lokalne przysmaki (narwiańskie ogórki i kapustę, wędliny, sery, pieczywo i inne pyszne wypieki) Całość okraszona jest występami zespołów muzycznych i tanecznych.

Zwiedzanie dworu, parku oraz przejście ścieżką edukacyjną "Kładką wśród bagien" możliwe jest głównie w okresie letnim ale bedąc tam przypadkiem w porach mniej turystycznych można za zgodą personelu przejść się po udostępnionych przyrodniczych trasach.

Do edukacyjnej oferty dyrekcji NPN należy:

 • Ekspozycja przyrodnicza
 • Wystawa „Pomniki przyrody”
 • Wystawy czasowe
 • Ścieżka przyrodnicza „Kładka wśród bagien” 1 km
 • Ścieżka przyrodnicza „Park przydworski w Kurowie” - 800 m
 • Wieża widokowa
 • Kajaki
 • Wszystkie informacje na stronie Narwiańskiego Parku Narodowego

  Artykuł Magdaleny Grassman o Kurowskim dworze

  "Sentymentalna podróż brzegiem Narwi"


  Zabytkowy zespół dworski i folwarczny w Kurowie, wpisany został do rejestru pod nr : 233 z 15.09.1986r. W skład zespołu wchodzą następujące obiekty zabytkowe:

  - dwór, pocz. XX, nr rej.: A-313 z 20.09.1987

  - park, 1 poł. XIX

  - ogrodzenie z brama wjazdowa, pocz. XX

  - folwark, pocz. XX:

  - obora

  - stajnia z wozownia

  - chlew

  - stodoła

  - gara

  - kuźnia

  - młyn motorowy, 1925, nr rej.: A-279 z 17.03.1987

   

  Monument
  Zapraszamy do uzupełnienia opisu