logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Jezioro Gaładuś
Jenorajście (sejneński, Sejny)
Opis:Jezioro GaładuśJezioro Gaładuś
Współrzędne
resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 19-05-2010 14:26:55
Autor modyfikacji : Tadeusz Plebanski
Data modyfikacji informacji : 19-05-2010 14:27:17

Jezioro Gaładuś (lit. Galadusys) znajduje się na granicy dwóch państw: Polski i Litwy, większa jego część (5,6km2) znajduje się w Polsce. Granica jest wytyczone bojami.

Jezioro GaładuśJezioro Gaładuś to być może najpiękniejsze jezioro Suwalszczyzny. Pod względem wielkości znajduje się na drugim miejscu. Powierzchnia 7,29km2 , ponad 10km długości, wyspy i wysokie brzegi od strony zachodniej uniemożliwiają obserwację całego jeziora z jednego punktu.


Źródła wskazują na pochodzenie nazwy Gaładuś - od słowa galas (= koniec) i nazwy jeziora Duś, największego na Litwie. Legenda mówi, że kiedyś było tu jedno duże jezioro, którego Gaładuś był końcem. W przyszłości oba jeziora mają się połączyć - córka Gaładuś wróci do matki Dusi. Nazwa jeziora Dusiejcis jest zdrobnieniem: to jakby mała córeczka Dusi. Nazwy rzeki Duśnica (Dusznica) i wsi Dusznica są pochodne od nazwy Duś.


Źródło informacji: Katarzyna i Tomasz Krzywiccy, Suwalszczyzna, Zaniemenie. Przewodnik, Białystok 2001, s. 39:

 

Zapraszamy do uzupełnienia opisu