logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Zespół kościoła par. p.w. Wniebowzięcia NMP i śś. Piotra i Pawła
WĘGRÓW (Węgrowski, Węgrów)
Opis:Zespół kościoła par. p.w. Wniebowzięcia NMP i śś. Piotra i PawłaZespół kościoła par. p.w. Wniebowzięcia NMP i śś. Piotra i Pawła
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 09-05-2010 22:58:48
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 15-08-2012 21:11:36

Zespół kościoła par. p.w. Wniebowzięcia NMP i śś. Piotra i PawłaBazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Świętych: Piotra, Pawła i Katarzyny - to najstarszy budynek w mieście. Z 1414 r. pochodzi pierwsza wzmianka o drewnianym kościele. Obecnie jest to kościół barokowy, pierwotnie gotycki z początku XVI wieku. W latach 1558-1630 kościół protestancki. Gotycki kościół murowany z początków XVI wieku w 1703 r. podczas trwania wojny północnej został spalony przez Szwedów. Odbudowany został przez wojewodę płockiego, Jana Dobrogosta Krasińskiego w latach 1703-1711. Prace budowlane prowadził Carlo Ceroni, przypuszczalnie według planów Tylmana van Gameren. Wewnątrz unikalny zespół fresków pędzla Michała Anioła Palloniego, niesamowity obraz „Taniec Śmierci” z XVII w. W zakrystii znajduje się lustro słynnego maga Twardowskiego, z wygrawerowanym tekstem na obrzeżu  „LUSERAT HOC SPECULO MAGICAS TVARDOVIUS ARTES LUSUS AT ISTE DEI VERSUS IN OBSEQUEUM EST” co w języku polskim brzmi  „Tym lustrem Twardowski czynił magiczne sztuki, ale obrócone to zostało na służbę Bogu”

Źródło informacji  www.wegrow.com.pl

Ciekawostka: Lustro mistrza Twardowskiego jest pęknięte i jak głosi miejscowa legenda stało się to za sprawą Napoleona, który gościł w Węgrowie i nocował w pobliskim Domu Gdańskim. Napoleon słysząc opowieść, że przeglądając się w lustrze można zobaczyć swoją przyszłość, postanowił sprawdzić to osobiście, a ujrzawszy co go czeka, szablą ciął "magiczne" zwierciadło, lub jak mówi inna wersja z wrażenia upuścił je na posadzkę.


Zespół kościoła par. p.w. Wniebowzięcia NMP i śś. Piotra i Pawła z XVI-XVIII  w skład którego wchodzą: kościół, 2 dzwonnice, brama, ogrodzenie z bramką wpisany został do rejestru zabytków pod nr.: 230 z 18.11.1959.

Plebania wybudowana ok. 1900 roku wpisana do rejestru zabytków pod nr.: 354/83 z 31.12.1983

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu