logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Teatr Wierszalin
Opis:Teatr WierszalinTeatr Wierszalin
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 12-01-2010 17:39:20
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 31-10-2010 20:55:02

Teatr WierszalinZnana zarówno w Polsce jak i za granicą  lalkarsko-aktorska grupa teatralna założona została przez  Piotra Tomaszuka i Tadeusza Słobodzianka razem z absolwentami  Białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej w 1991 roku. Znana ze swoich oryginalnych przedstawień została wielokrotnie uhonorowana ważnymi nagrodami. Zespół trzykrotnie został uhonorowany nagrodą Fringe First na Festiwalu Teatralnym w Edynburgu (taka sztuka nie udała się żadnemu polskiemu zespołowi z wyjątkiem teatru Kantora).                

Nazwa teatru Wierszalin nawiązuje do miejsca  na Podlasiu gdzie samozwańczy prorok Ilia wraz z grupą religijnych fanatyków mieli założyć nową stolicę świata, oczekując tam na zapowiedziany koniec świata.  Więcej o tym ciekawym miejscu (Stara Grzybowszyzna)

Siedzibą teatru stał się budynek po ówczesnym domu kolonijnym, gdzie obecnie można obejrzeć te niecodzienne spektakle.

Od 2006 roku TEATR WIERSZALIN funkcjonuje jako wojewódzka samorządowa instytucja kultury współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

SPEKTAKLE/KLIKNIJ/


Dom kolonijny, ob. Towarzystwo Wierszalin Teatr, ul. Kościelna 4, po 1930, wpisany jest do rejestru zabytków pod nr: 823 z 12.11.1996r

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu