logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Zabytkowy zespół dawnego klasztoru i kolegium księży komunistów (Bartolomitów)
Węgrów (Węgrowski, Węgrów)
Opis:Zabytkowy zespół dawnego  klasztoru i kolegium księży komunistów (Bartolomitów)Zabytkowy zespół dawnego  klasztoru i kolegium księży komunistów (Bartolomitów)
Współrzędne
resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 26-11-2009 14:42:03
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 14-08-2012 19:04:54

Zabytkowy zespół dawnego  klasztoru i kolegium księży komunistów (Bartolomitów)Węgrów

Kolegium Księży Komunistów (Bartolomitów) właściwa nazwa Zgromadzenie Kleryckie Księży Życia Wspólnego - położone jest w południowo-wschodniej pierzei rynku. Jest to gmach barokowy zaprojektowany prawdopodobnie przez Jana Reisnera dla sprowadzonych przez Jana Dobrogosta Krasińskiego w 1712 r. do Węgrowa księży komunistów. Byli zorganizowani byli we wspólnoty, ale ich głównym zajęciem była działalność duszpasterska w okolicznych miastach i wsiach. Prowadzili również szkoły, kolegia i seminaria. Budynek w Węgrowie mieścił niegdyś seminarium i szkołę średnią (podwydziałową w czasach Komisji Edukacji Narodowej).

Zabytkowy zespół dawnego  klasztoru i kolegium księży komunistów (Bartolomitów)Po II wojnie światowej znajdowało się tutaj więzienie i katownia Urzędu Bezpieczeństwa. Do czasów obecnych zachował się główny korpus i jedna wieża.

Źródło informacji www.wegrow.com.pl

 


 

Klasztor i kolegium ks. komunistów, przy ul. Kościelnej, wpisane do rejestru zabytków 04.04.1962r pod nr. A-145/630.

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu