logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Park im. księcia Józefa Poniatowskiego
Białystok (białostocki, Białystok)
Opis:Park im. księcia Józefa PoniatowskiegoPark im. księcia Józefa Poniatowskiego
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 15-03-2010 12:28:10
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 01-02-2011 01:10:38

Park im. księcia Józefa PoniatowskiegoW 1895 roku przystąpiono do zasypywania grzęzawiska pozosta­łego po XVIII-wiecznym wielkim stawie, który był częścią kompo­zycji przestrzennej rezydencji Branickich. W 1897 roku pomiędzy ulicami Bulwarową (Branickiego), Mieszczańską (Elektryczną) i Pusz­kina (Mickiewicza), według projektu Waleriana Kronenberga, jednego z najwybitniejszych polskich projektantów ogrodów, powstał Park Miejski.

Park im. księcia Józefa PoniatowskiegoW jego centrum wytyczono kolisty plac, na którym wzniesio­no pawilon restauracyjny „Raj". Obok stała fontanna – jedna z dwóch wybudowanych w 1892 roku w Białymstoku. Od placu, w układzie krzyżowym, rozchodziły się aleje parkowe. Ca­łość była otoczona stylizowanym, neobarokowym ogrodzeniem, wykonanym z kamiennych ciosów i ozdobnych krat. Wejście do parku możliwe było wyłącznie za opłatą. Prowadziły do niego trzy bramy. Główna usytuowana była od strony bramy pałacu Branickich a dwie pozostałe od ulicy Bulwarowej (Branickiego). W 1919 roku parkowi nadano imię księcia J. Poniatowskiego. W pawilonie organizowane były koncerty, zabawy i wystawy. Wielokrotnie białostoczanie mogli słuchać tu popularnej kapeli włościańskiej Stanisława Namysłowskiego. W 1926 roku zorga­nizowana została w „Raju" wystawa obrazów Zycha Bujnowskiego.

W tym samym roku zaprezen­towano w nim wystawę obrazów artystów krakowskich - Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Vlastimila Hofmana, Leona Wyczółkowskiego i Wojciecha Kossaka. W 1928 roku swoje prace zapre­zentował Czesław Sadowski. Wraz z budową gmachu teatru, cały park uległ istotnej przebudowie. Około 1937 roku rozebrano pawilon i ogrodzenie wraz z bramami. Wytyczone zostały nowe aleje. Przed teatrem, w miejscu obecnego pla­cu, założono dywany kwiatowe. Jedyną pozostałością dawnego par­ku został charakterystyczny, pół­koliście wygięty mostek nad Białą. W pierwszych latach XXI wieku cały plac przebudowano, nadając mu obecny kształt.

Powyższy tekst pochodzi z książki "Białystok- Przewodnik historyczny" autorstwa Andrzeja Lechowskiego.

Park im. księcia Józefa PoniatowskiegoObecnie jest on zadbanym i ciekawie zorganizowanym terenem do wypoczynku. Na co dzień jest to równy plac wyłożony kolorowymi płytami granitowymi. W upalne letnie dni centralna jego część staje się interesującą formą fontanny wytryskującą z niewidocznych dysz bezpośrednio z kamiennej posadzki z podziemnego zbiornika.

Od początku istnienia tego nowego placu (2003r) organizuje się tam liczne imprezy i festyny. 

Park im. księcia Józefa Poniatowskiego7 marca 2010 roku po raz pierwszy zorganizowano tam coroczny Jarmark zwany "Kaziukami", który wcześniej odbywał się przed Ratuszem. Ten jarmark odpustowy który od 400 lat obchodzony jest w Wilnie w dzień św. Kazimierza (4 marca) jest coraz częściej organizowany również w innych Polskich miastach oraz w Grodnie na Białorusi.  Zapowiada on zbliżające się Święta Wielkanocne więc na pierwszym miejscu możemy kupić tu piękną wileńską palmę oraz kolorowe pisanki, które są jak małe dzieła sztuki. Oprócz tego oczywiście znajdziemy tu wszelkiego rodzaju rękodzieła ludowe oraz wyroby kulinarne.

Park im. księcia Józefa Poniatowskiego Jak wyglądał niegdyś Ogród Miejski oraz inne białostockie obiekty, można zobaczyć na stronie Archiwalne Podlasie.  

Zapraszamy do uzupełnienia opisu