logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Muzeum - Skansen Ziemi Sokołowskiej
SOKOŁÓW PODLASKI (Sokołowski, SOKOŁÓW PODLASKI)
Opis:Muzeum - Skansen Ziemi SokołowskiejMuzeum - Skansen Ziemi Sokołowskiej
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 10-03-2010 14:05:03
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 20-04-2013 17:43:51

Prywatne Muzeum- Skansen Ziemi Sokołowskiej Mariana Pietrzaka obfituje w dość bogate zbiory liczące przeszło 800 eksponatów obejmujących aspekty życia ludności zamieszkującej ziemie sokołowskie. Oprócz zbudowanego w pomniejszeniu wiatraka, wszystkie inne przedmioty z kolekcji to autentyki. Z uwagi na rolniczy charakter tych okolic, wśród eksponatów przeważają elementy wyposażenia obejść wiejskich, zarówno szlacheckich jak i włościańskich. Nie brak tu również eksponatów ukazujących specyfikę przedwojennego Sokołowa - wielonarodowościowy charakter miasta. W kolekcji znajduje się pokaźny zbiór militarii - pozostałości po wojennej historii tych ziem. Kolekcję uzupełniają przedmioty unikatowe - jak oryginalny sztandar cechu krawieckiego, dzwonek obrzędowy pochodzący z Cerkwi Unickiej czy olbrzymi meteoryt. Zgromadzono również niepowtarzalny zbiór kamieni (stelli) nagrobnych z sokołowskiego cmentarza żydowskiego, Stella z grobu rabina, zasłona z synagogi, świeczniki, samowar, dokumenty, przezmiany.

W Muzeum znajdują się również gazety z okresu międzywojennego (także 1 Września '39) polskie i żydowskie, prasa z okresu II W.Ś. - również polonijna z USA, prasa powojenna (także '68), mapy, dyplomy, dawne akty notarialne, dawne dyplomy, teczka niemieckiego namiestnika Gramsa, przepustki do getta żydowskiego.  

Właściciel, Marian Pietrzak, to jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny Cicerone, mogący opowiadać ze swadą całymi godzinami o historii przedmiotów, regionu czy o prastarych legendach, mitach i podaniach ludowych. A jest o czym słuchać...

A jak bardzo chcemy i mamy krzepę, to ucieramy własnoręcznie ziarno na mąkę w oryginalnych, zabytkowych żarnach.


Wyjątkowością skansenu jest możliwość zobaczenia tego wszystkiego za darmo. Szczegóły na stronie Muzeum

 

 Adres: ul. Lipowa 64, 08-300 Sokołów Podlaski,  tel. 025 781 2 466

Zapraszamy do uzupełnienia opisu