logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Kaplica cmentarna p.w. Imienia Maryi
Opis:Kaplica cmentarna p.w. Imienia MaryiKaplica cmentarna p.w. Imienia Maryi
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 28-02-2010 21:30:06
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 27-09-2011 13:43:35

Drewniana kaplica p.w. Imienia Maryi

Kaplica cmentarna p.w. Imienia MaryiW poł. XVIII wieku Ignacy Karniewski, generał wojsk koronnych, ufundował na potrzeby unitów istniejącą do dnia dzisiejszego drewnianą kaplicę pw. Imienia Najświętszej Marii Panny. Obok niej znajduje się kapliczka z cudownym źródełkiem, pochodząca z tego samego stulecia. W XIX wieku kaplica została przejęta przez Cerkiew prawosławną. W 1863 roku doszło do tragicznych wydarzeń związanych z powstaniem styczniowym, kiedy to powstańcy powiesili ówczesnego popa suraskiego, Konstantyna Prokopowicza. Został on pochowany na cmentarzu przy kaplicy w Zawykach, ale jego nagrobek przeniesiono w okresie dwudziestolecia międzywojennego na białostocki cmentarz prawosławny, gdzie znajduje się do dziś. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w 1919 roku kaplica została przekazana Kościołowi rzymskokatolickiemu.

Informacje pochodzą ze strony Samorządowego Portalu Internetowego w Surażu.

Obiekt ten jest dzisiaj najcenniejszym zabytkiem miejscowości. Został wpisany do rejestru zabytków pod nr 698 z 26.04.1988


 

Będąc w Zawykach warto również odwiedzić wczesnośredniowieczne grodzisko „Ostrówek” położone ok. 1 km przy drodze na Doktorce.

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu