logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Sanktuarium Matki Boskiej Płońskiej
Płonka Kościelna (białostocki, Łapy)
Opis:Sanktuarium Matki Boskiej PłońskiejSanktuarium Matki Boskiej Płońskiej
Współrzędne
resize
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 09-01-2010 22:22:52
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 31-10-2010 13:48:31

Sanktuarium Matki Boskiej PłońskiejPoczątek istnienia kościoła parafialnego na tym terenie nie jest dokładnie znany. Historycy przyjmują kilka dat, od XIV do początków XVI wieku. Wiemy jednak , że uposażenie w dobra ziemskie parafii nastąpiło w roku 1502. Obecna świątynia nie jest pierwszym obiektem na tym terenie. Istniały w tym miejscu przynajmniej dwa drewniane kościoły.

Sanktuarium w Płonce Kościelnej nazywane czasami na Białostocczyźnie Jasną Górą Podlasia, ma swój początek w roku 1673, kiedy to mieszkanka Płonki, Katarzyna Roszkowska staje się świadkiem objawień maryjnych. Wtedy to również powstaje pierwszy kościół i zaczyna rozwijać się ruch pielgrzymkowy. Obecna świątynia została wybudowana w latach 1905 - 1913 ( w stylu neogotyckim ), a o tym jak mógł wyglądać stary kościółek (XVII w) możemy się domyślać oglądając obraz Wniebowzięcia Matki Bożej autorstwa Teodora Łosickiego, na którym również została namalowana scenka rodzajowa przedstawiająca procesję.

Sanktuarium Matki Boskiej PłońskiejW kościele znajduje się kaplica, w której umieszczono cudowny obraz Matki Boskiej Płonkowskiej ( koronacja tego obrazu koronami papieskimi miała miejsce 30 czerwca 1985r )

Przed wejściem do obiektu znajduje się pomnik Króla Jana III Sobieskiego, który wg. lokalnej tradycji miał odwiedzić tutejsze sanktuarium.

Zapraszamy do uzupełnienia opisu