logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Klasyczna synagoga z XVIIIw. Obecnie Muzeum Regionalne
SIEMIATYCZE (siemiatycki, Siemiatycze)
Opis:Klasyczna synagoga z XVIIIw. Obecnie Muzeum Regionalne Klasyczna synagoga z XVIIIw. Obecnie Muzeum Regionalne
Współrzędne
resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 26-02-2010 12:10:03
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 08-08-2012 13:40:25

Klasyczna synagoga z XVIIIw. Obecnie Muzeum Regionalne Siemiatycka synagoga miała być zadośćuczynieniem księżnej Anny Jabłonowskiej  wobec gminy żydowskiej. Siemiatyccy Żydzi stracili swój cmentarz w wyniku przebudowy miasta, którą przeprowadzała księżna.

Zbudowana w 1797 roku w stylu klasycystycznym wg projektu  Szymona Bogumiła Zuga. Dwukondygnacyjny murowany budynek z salą główną od wschodu, z wbudowanymi galeriami z trzech stron oprócz wschodniej. Główne wejście do synagogi było przeznaczone dla mężczyzn; kobiety do synagogi wchodziły od południowej.

Wewnątrz synagoga była urządzona z wielkim, prawdziwie barokowym przepychem, ściany miała pomalowane w motywy zwierzęce i kwiatowe. W 1824 roku została uszkodzona przez pożar. W okresie okupacji obiekt pełnił funkcję magazynu, w 1944 roku cenne wyposażenie synagogi zostało zniszczone. Po II wojnie światowej w budynku synagogi powstał dom kultury. W latach 1961-64 przeprowadzono generalny remont zamalowując min. freski ścienne.


Zabytkowa, dawna synagoga znajduje się przy ul. Zaszkolnej 1, wzniesiona została 1795r , nr rej.: 137 (143) z 9.12.1958r.

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu