logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Rezerwat przyrody 'Wielki Las'- Łękobudy
PUSZCZA KNYSZYŃSKA (moniecki, Jasionówka)
Opis:Rezerwat przyrody 'Wielki Las'- ŁękobudyRezerwat przyrody 'Wielki Las'- Łękobudy
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 21-10-2011 18:51:00
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 18-06-2012 21:49:32

Rezerwat przyrody 'Wielki Las'- ŁękobudyRezerwat „Wielki Las” o powierzchni 129,78 ha, powstały w 1990r. jest rezerwatem leśnym, objętym ochroną częściową.

Rezerwat położony jest w północno-zachodniej części kompleksu głównego obrębu Knyszyn w leśnictwie Nowiny. Od zachodu graniczy on z gruntami wsi Łękobudy oraz zabudowaniami i deputatami leśnictwa Nowiny.

Celem rezerwatu jest zachowanie cennego fragmentu Puszczy Knyszyńskiej obejmującego głównie liczne zbiorowiska o charakterze borowym, o wysokim stopniu naturalności i urozmaiconej rzeźbie terenu z wyniesieniami morenowymi i zatorfionymi obniżeniami.

Centralną i zachodnią część rezerwatu stanowi obszar płaski lub lekko falisty, nachylony w kierunku południowym. W części południowej występują obniżenia z gruntami podmokłymi. Na omawianym obszarze występują przeważnie gleby rdzawo-brunatne, a także rdzawe właściwe, rdzawe bielicowe i bielicowe właściwe, a w obniżeniach terenu torfowe. Szata roślinna rezerwatu jest mało zróżnicowana, największą powierzchnię zajmuje bór trzcinnikowo- świerkowy. W niektórych miejscach występuje bór brusznicowy. Zatorfione obniżenia zajmują bory iglaste wilgotne oraz inicjalny ols i zarośla wierzbowe. Dominującym siedliskowym typem lasu jest Bmw (bór mieszany świeży). Panującym gatunkiem jest sosna, bardzo często w wieku ponad 100 lat. Drzewostany takie zajmują ponad 61% powierzchni rezerwatu. W niektórych drzewostanach panuje sosna o wieku dochodzącym do 130 lat. Na terenie rezerwatu występuje 10 roślin chronionych. Należy do nich widłak jałowcowaty, widłak goździsty, widłak spłaszczony, sasanka otwarta, storczyk plamisty, kruszczyk błotny, tajęża jednostronna, wawrzynek wilczełyko, porzeczka czarna, mącznica lekarska.

Zapraszamy do uzupełnienia opisu