logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Kościól p.w. Wniebowzięcia NMP
SIEMIATYCZE (siemiatycki, Siemiatycze)
Opis:Kościól p.w. Wniebowzięcia NMPKościól p.w. Wniebowzięcia NMP
Współrzędne
resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 27-02-2010 13:47:21
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 01-09-2010 19:22:37

Kościól p.w. Wniebowzięcia NMPSiemiatycze - Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Ten wspaniały barokowy kościół wraz z całym zespołem klasztornym misjonarzy, jest niewątpliwie najciekawszym zabytkowym obiektem Siemiatycz. W bogatej historii miejsce to było wielokrotnie przebudowywane. Pierwsza świątynia powstała w połowie XV wieku (ok. 1456 r). Była to konstrukcja drewniana, która została rozebrana, na początku wieku XVII. W roku 1626 z fundacji rodziny Sapiechów rozpoczyna sie budowa zachowanego do dzisiaj kościoła murowanego. W 1638r zostaje on ukończony i konsekrowany. W  1719 r  do Siemiatycz zostają sprowadzeni misjonarze św. Wincentego a Paulo, a dokument przekazania parafii konwentowi zostaje podpisany w dniu 3 lipca 1722r przez biskupa diecezji łuckiej Stefana Rupniewskiego. Zakonnicy zbudowali w 1723 r murowany dom zakonny, przebudowali fasadę kościoła i kruchtę z wieżą.

Po Powstaniu Listopadowym, w ramach represji, ukazem Mikołaja Dołgorukowa ( gubernatora białostockiego, mińskiego i wileńskiego), klasztor księży misjonarzy został zamknięty, dobra skonfiskowane, a parafia przekazana księżom diecezjalnym, zakonnicy zaś przeniesieni do Białegostoku. W czasie publicznej licytacji w 1856 r większość budynków gospodarczych została rozebrana. Zabudowania klasztorne były jeszcze kilka razy niszczone by pod koniec XX wieku doczekać się gruntownej rekonstrukcji przywracającej im chociaż w części dawny wygląd.

Cenne i warte uwagi jest również wnętrze kościoła, którego głównym elementem jest ołtarz główny zaprojektowany przez Karola Antoniego Baya ( autor m.in. kościoła Wizytek w Warszawie), a wykonany w latach 1729-30 w znanej warszawskiej pracowni Bartłomieja Bernatowicza.


Obiek wpisany został do rejestru zabytków: nr rej.: 53 z 30.03.1956r 

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu