logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Zabytkowy zespół dworski, obecnie Muzeum Przyrody
Opis:Zabytkowy zespół dworski, obecnie Muzeum PrzyrodyZabytkowy zespół dworski, obecnie Muzeum Przyrody
Współrzędne
resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 07-02-2010 17:36:31
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 04-02-2011 19:43:26

Drozdowo - Muzeum Przyrody

Zabytkowy zespół dworski, obecnie Muzeum Przyrody

Łomżyńską przyrodę w miniaturze można podziwiać w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Drozdowo jest wsią położoną na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. To miejsce już od dawien dawna urzekało wielu wybitnych Polaków. W XVIII wieku w Drozdowie osiedlili się Lutosławscy. Ks. Kazimierz Lutosławski - pionier skautingu Polskiego i twórca krzyża harcerskiego, Wincenty Lutosławski – myśliciel, filozof, jeden z twórców narodowej myśli polskiej, Marian Lutosławski – inżynier elektrotechnik jako pierwszy na terenie Polski wprowadził elementy żelbetonowe, m.in. w moście Poniatowskiego w Warszawie. Dzieciństwo spędzał w Drozdowie Witold Lutosławski, znanej sławy kompozytor. Dwór w Drozdowie upodobał sobie także Roman Dmowski.

Od 1984 roku w rodowej siedzibie Lutosławskich w Drozdowie funkcjonuje Muzeum Przyrody. Obecnie Muzeum zajmuje się badaniem przyrody północno-wschodniej Polski, a w szczególności Ziemi Łomżyńskiej, gromadzeniem i trwałą ochroną muzealiów przyrodniczych a także gromadzeniem i ochroną przedmiotów i archiwaliów dotyczących historii Drozdowa i rodziny Lutosławskich. Odbywają się tu także koncerty poświęcone twórczości Witolda Lutosławskiego i innych kompozytorów. Jednym z priorytetowych zadań Muzeum Przyrody w Drozdowie jest organizacja wystaw i zwiedzanie. Muzeum Przyrody w Drozdowie to także wystawy stałe:

  • Salon Dworski (od 1986 r) – wystawa historyczna poświęcona ziemiańskiej rodzinie Lutosławskich i roli, jaką odegrał dwór drozdowski na przełomie XIX i XX wieku;
  • Trofea Łowieckie (od 1986 r) – wystawa będąca niejako łącznikiem pomiędzy historią a przyrody

źródło informacji


Zabytkowy zespół dworski, XVIII-XIX, wpisany jest do rejestru zabytków po nr .: 222 z 17.12.1985r.W jego skład wchodzi dwór i park.

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu