logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Cerkiew prawosławna p.w. św. Szymona Słupnika
Brańsk (bielski, Brańsk)
Opis:Cerkiew prawosławna p.w. św. Szymona SłupnikaCerkiew prawosławna p.w. św. Szymona Słupnika
Współrzędne
resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 06-02-2010 14:08:28
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 29-01-2012 17:14:03

Zabytkowa cerkiew prawosławna p.w. św. Szymona SłupnikaCerkiew parafialna p. w. św. Szymona Słupnika. Budynek wzniesiony na przełomie XIX i XX w. jako dom parafialny, zaadoptowany na cerkiew w latach 40-tych. Konstrukcja zrębowa, szalowana, na planie prostokąta. Cerkiew nieorientowana. Miejscowość istniała już w średniowieczu, prawa miejskie uzyskała w 1493 r. Zachowana wzmianka o istnieniu pierwszej cerkwi w tym mieście pochodzi z 1558 roku. W wieku XIX w mieście istniały dwie świątynie: stara, drewniana „unicka” (do lat 60-tych XIX w.) i murowana (rozebrana w latach 30-tych naszego wieku).


O drewnianej cerkwi możemy mówić już jako "byłej". Z bezpośrednich informacji i komentarza wiadome jest, że w 2011 rozebrano ją. Obecnie pozostała jedynie nowa murowana cerkiew. Nie znamy powodu likwidacji zabytkowej cerkwi, ale można przypuszczać że zły stan obiektu wymagał zbyt wielu kosztów jego odbudowy i eksploatacji . Nie mniej szkoda zabytku, który mimo nie najlepszej kondycji i prostej formy, zasługiwał na lepszy los z racji swego wieku. Nowa cerkiew będzie musiała jeszcze zapracować na status zabytku przez najbliższe 100 lat.


Cerkiew prawosławna filialna p.w. św. Szymona, znajduje się przy ul. Kościuszki. Drewniana świątynia, wzniesiona na przełomie  XIX/XX wieku została wpisana do rejestru zabytków pod nr: 673 z 30.12.1987r

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu