logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie
WASILKÓW (białostocki, Wasilków)
Opis:Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej WodzieSanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 04-02-2010 22:48:26
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 15-10-2011 22:08:12

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej WodzieParafię erygował abp Stanisław Szymecki 23 XII 1998 r. Wydzielił ją z parafii Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie. Pierwszym proboszczem mianował ks. Alfreda Butwiłowskiego.
Świątynią parafialną został kościół Matki Boskiej Bolesnej, zbudowany przez proboszcza wasilkowskiego ks. Wacława Rabczyńskiego w latach 1949-1950. W miejscu tym pierwotnie istniała kaplica unicka, zbudowana w pierwszej połowie XVIII w. przy źródełku, uznawanym za cudowne. Po Powstaniu Styczniowym kaplicę zamieniono na cerkiew prawosławną.
W 1950 r. bp Władysław Suszyński odbudowaną kaplicę poświęcił. Gromadziły się tu rzesze wiernych na uroczystości odpustowe w dziesiątą niedzielę po Wielkanocy i w niedzielę po 15 września.
W 1997 r. abp Stanisław Szymecki ustanowił w Świętej Wodzie rektorat, a w roku następnym parafię.
W jubileuszowym roku 2000 na wzgórzu obok kościoł Matki Boskiej Bolesnej zaczęto stawiać krzyże wotywne i dziś już w krajobraz tej miejscowości wpisana jest "Góra Krzyży". Organizator parafii, ks. A. Butwiłowski, odnowił kościół i pobudował też plebanię.

Zapraszamy do uzupełnienia opisu