logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Cmentarz wojenny z I wojny światowej.
Opis:Cmentarz wojenny z I wojny światowej.Cmentarz wojenny z I wojny światowej.
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 12-09-2012 19:23:30
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 12-09-2012 19:23:47

Cmentarz wojenny z I wojny światowej.W końcu sierpnia lub na początku września 1915 r. doszło do potyczki między oddziałami niemieckimi z 12 Armii a wycofującymi się wojskami rosyjskimi w okolicach Turośni Kościelnej. Ze strony niemieckiej w walce wziął udział 150 regiment piechoty; oddziały rosyjskie nie zostały zidentyfikowane. 17 poległych żołnierzy niemieckich oraz 10 rosyjskich świadczy o krótkotrwałości starcia. Za najbardziej prawdopodobne można uznać dwa scenariusze:

1.      Oddziały niemieckie zaskoczyły wycofujących się Rosjan, ci jednak nie ulegli panice i doszło do niewielkiej, acz zaciętej walki;

2.      w okolicy Topilca, Rosjanie zastawili pułapkę na maszerujące wojska niemieckie. Starcie to zapewne opóźniło na krótki czas pościg, ale nie miało większego znaczenia na przebieg walk na całym froncie.

150 regiment piechoty, według oryginalnej niemieckiej pisowni Ermländisches (warmiński) Infanterie Regiment 150., był jednostką rekrutowaną na terenie Warmii w Prusach Wschodnich. Od 1898 r. stacjonował w koszarach w Allenstein (Olsztyn). Organizacyjnie należał do 37 wschodniopruskiej Dywizji Piechoty z XX Korpusu Armijnego (w okresie opisywanych operacji 37 DP przydzielono do I Korpusu Armijnego).

Cmentarz w Topilcu, gdzie pochowano wszystkich poległych żołnierzy, popadał w ruinę. Dopiero w 2006 roku w wyniku współdziałania władz gminnych, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Narwiańskiego Towarzystwa Ochrony Środowiska, cmentarz uporządkowano i ogrodzono kamiennym murem.

Informacja zaczerpnięta ze strony Urzedu Gminy w Turośni Kościelnej.

 

Zapraszamy do uzupełnienia opisu