logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Muzeum Etnograficzne Józefa Vainy
Puńsk (sejneński, Puńsk)
Opis:Muzeum Etnograficzne Józefa VainyMuzeum Etnograficzne Józefa Vainy
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 10-08-2012 16:36:35
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 10-08-2012 16:37:17

Prekursorem i wieloletnim kustoszem Muzeum Etnograficznego w Puńsku był Józef VAINA, emerytowany nauczyciel z Puńska. Oprócz ciekawie prowadzonych lekcji  organizował spektakle teatralne, uczył tkania krajek litewskich, włączył się aktywnie w nurt życia społecznego i kulturalnego. Imponował uczniom i kolegom z pracy swoim poczuciem humoru i dowcipem.

W roku 1968 Józef Vaina rozpoczął poszukiwanie i zbieranie „staroci”. Ocalił od zapomnienia do rozbiórki przeznaczone domy i zagrody chłopskie, utrwalając je na taśmie fotograficznej. Nagrywał zanikające pieśni ludowe i opowiadania regionalne. Żmudna praca kolekcjonerska przyniosła oczekiwane owoce.

Kolekcja pana Vainy, licząca ponad dwa tysiące eksponatów, od 1979 roku zajmowała powierzchnię 4 sal w dawnym budynku szkolnym, od 1990r przeniesiono ją do nowego Domu Kultury Litewskiej przy ul. 11-go Marca; jeszcze wcześniej wszystko to przechowywano w jego prywatnym domu. Większość przedmiotów pochodzi z początku naszego wieku.

W muzeum zobaczymy eksponaty związane z gospodarstwem domowym, uprawą roli i rzemiosłem.

W muzeum nie mogło zabraknąć zabytków sztuki ludowej, takich jak drewniane rzeźby Chrystusa, kolekcja kutych metalowych krzyży, plastyka obrzędowa, wspaniały zestaw modlitewników litewskich. Bardzo cenny jest zgromadzony przez pana Vainę zbiór ponad pięciu tysięcy tekstów pieśni, przyśpiewek, anegdot i ludowych przypowieści. Są też zdjęcia dawno już nie istniejących i zapomnianych przez ludzi budowli ze wsi parafialnych Puńska, Smolan i Sejn. Wśród pamiątek historycznych nie sposób nie zauważyć bogatej kolekcji pieniędzy.

Osobne miejsce poświęcone jest pamięci litewskich lotników S. Dariusa i S. Girenasa, którzy w 1933 roku podczas brawurowego lotu z Ameryki do Litwy po pokonaniu Atlantyku zginęli w katastrofie pod Myśliborzem w miejscowości Pszczelnik. Ściany i gabloty zdobią wycinki z gazet, informujące o tych bohaterach i o katastrofie. Można zobaczyć poświęcone im medaliony, znaczki, proporce. Jest też model samolotu „Lituanica”.

Dzieło Józefa Vainy, czyli cały ten zbiór rzeczy pojedynczo niezauważalnych, zachowuje pamięć o czasach minionych i wzbudza szacunek dla ludzi, którzy przy pomocy prymitywnych narzędzi potrafili wytworzyć wszystko, co było im do życia niezbędne.

Obecnym muzeum w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku opiekuje się Maria Misiukanis, córka pomysłodawcy, kolekcjonera i pierwszego kustosza Józefa Vainy.

Informacje zaczerpnięto ze strony http://www.punsk.com.pl/wordpress/

Zapraszamy do uzupełnienia opisu