logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Rezerwat Krzemianka - Rybniki
PUSZCZA KNYSZYŃSKA (białostocki, Wasilków)
Opis:Rezerwat Krzemianka - RybnikiRezerwat Krzemianka - Rybniki
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 30-01-2010 21:45:09
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 02-12-2011 13:11:26

 Rezerwat Krzemianka - RybnikiRezerwat przyrody Krzemianka - rezerwat leśny o powierzchni 230,55 ha. Znajduje się na terenie Nadleśnictwa Knyszyn, został uznany w roku 1987. Głównym celem powołania jest ochrona obszaru źródliskowego strumienia Krzemianka.

Jeden z najciekawszych rezerwatów Puszczy Knyszyńskiej z uwagi nie tylko na wartości naturalne ale i kulturowe. Szczególnie urokliwa jest trasa przebiegająca przez rozlewiska rzeki Krzemianki, którą zasilają tutaj liczne źródliska. Idąc po drewnianej kładce szczególnie odczuwamy tutaj bliskość natury. Doświadczyłem tego idąc (mimo zakazu wstępu ze względu na zniszczoną miejscami kładkę) trasą na której co jakiś czas leżało powalone drzewo. Tutaj uwaga: nie należy urządzać spacerów w wysokich lasach w czasie wietrznej pogody (widziałem pięknie spadający czubek sporego drzewa).  Wyjątkową atrakcję tworzy odkryte tam w 1991 r. miejsce eksploatacji krzemienia z epoki brązu. Przypuszcza się że 3000 lat temu funkcjonowało tu całe zagłębie wydobywcze i przetwórcze. Znalezisko to jest cenne w skali krajowej a nawet międzynarodowej i zostało wpisane do rejestru zabytków.

Oczywiście muszę dodać że najlepiej poruszać się z mapą Puszczy Knyszyńskiej i dokładnie obserwować teren bo trasa nie jest zbyt dobrze oznakowana (chyba że teraz zmieniło się to). Mimo wszystko miejsce to warte jest poświęcenia wolnego czasu.


Rezerwat Krzemianka - RybnikiRezerwat Krzemianka - RybnikiMamy rok 2011 i możemy już śmiało poruszać się po kładce, która przez pewien czas była zamknięta (zdjęcia obok są tego dowodem). Chciałbym jeszcze raz gorąco zachęcić do spaceru po tym wyjątkowo atrakcyjnym rezerwacie (wg mnie jest to jeden z najciekawszych w Puszczy Knyszyńskiej). Oprócz kładki godne odwiedzenia jest też miejsce od którego rezerwat nosi nazwę, a mianowicie prehistorycznej kopalni krzemienia. Rezerwat Krzemianka - RybnikiNiestety obecnie nie jest to takie proste, gdyż aby tam dotrzeć trzeba wyposażyć się w dobrą mapę, intuicję i upór, gdyż droga do tego miejsca jest bardzo dobrze zamaskowana. Widać ślady dawnej trasy i z pewnością za jakiś czas będzie ona wytyczona tak aby każdy mógł tam dotrzeć. 

 

Zapraszamy do uzupełnienia opisu