logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Park Miejski z 1882 r.
Szczuczyn (grajewski, Szczuczyn)
Opis:Park Miejski z 1882 r.Park Miejski z 1882 r.
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 15-02-2012 18:56:19
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 15-02-2012 19:09:04

Park Miejski, położony w głębi miasta przy ul. Senatorskiej, do którego najwygodniejszy dojazd jest od strony ul. Kilińskiego(dawniej: Zamkowa, Nowy Świat, Nowe Miasto), położony jest tuż przy trakcie Petersburskim. Wcześniej stanowił centrum handlu dla mieszkańców ziemi wiskiej i kupców z Prus  Wschodnich, Litwy i Białorusi (rynek, umowy). Po roku ok. 1873 rynek został przekształcony na park i od tego czasu pełnił funkcję tzw. letniego salonu Szczuczyna. Był gęsto zadrzewiony, ogrodzony wysokim mocnym parkanem, który od wewnątrz otaczał szpaler żółtej akacji. Posiadał dużo ławek, a pedantycznie utrzymywane wstęgi żwirowych alejek, zbiegały się z ulokowanym pośrodku kwiecistym gazonem. Wokół, wśród zapachu bzów, jaśminów i ogromnej ilości kwiatów, koiła wzrok soczysta zieleń. Trawiaste dywany koszone równiutko, co tydzień, poddawały się uciesze bezpiecznie bawiących się dzieci. Wszystko to, zachęcało do spacerów, co szczególnie często czyniły miejskie matrony, osłonięte cieniem białych parasolek. Wejście do parku dla Polaków było płatne. Żydom wstęp był surowo wzbroniony, czego pilnie strzegł policjant. Rosjanie (podczas zaboru) zachodzili do parku tylko wówczas, kiedy w dniach roboczych grała tam orkiestra kozacka. Natomiast w każdą niedzielę, w błękitną  przestrzeń, unosiły się nad parkiem muzyczne dźwięki strażackiej orkiestry (polskiej) pod batutą  Apolinarego później Juliana Sulewskich. 
Nad całym parkiem władzę sprawował p. Kuliński, którego mieszkanie usytuowane było w południowo-wschodniej części remizy strażackiej, przyległe do sceny teatralnej. Z niecierpliwością oczekiwano na sobotę. Tego dnia p. Edward Lisowski organizował wyścigi piesze naokoło ogrodu lub na przełaj. Zdobyte miejsca były oklaskiwane i nagradzane.

   W pewnym czasie, historia zamieniła spokojne życie w koszmar. Po przejściu przez park i jego przyległe, wąskie i brukowane uliczki niemieckich czołgów gen. Heinza Guderiana, w kierunku Wizny w 1939 roku, park został częściowo zniszczony. W roku 1941 Rosjanie dokończyli dzieło, rozebrali płot i znieśli opłaty za wejście

Tekst wybrany z artykułu zamieszczonego na stronie e-grajewo.pl

KARTA ADRESOWA STRAŻNICY POŻARNEJ W PARKU MIEJSKIM.


Park miejski, ul. Ogrodowa - Nowa z 1882 wpisany jest do rejestru zabytków pod nr: 218 z 16.12.1985

 

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu