logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Zespół klasztorny marianów z 1776r. Sanktuarium MB Goźlińskiej
Mariańskie Porzecze (garwoliński, Wilga)
Opis:Zespół klasztorny marianów z 1776r. Sanktuarium MB GoźlińskiejZespół klasztorny marianów z 1776r. Sanktuarium MB Goźlińskiej
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 02-02-2012 22:37:28
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 07-06-2012 22:19:53

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej jako trzeci w kolejności klasztor Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP, ufundowany został na terenie parafii Wilga przez Jana Lasockiego, cześnika łukowskiego, w 1699 r. Ojciec Założyciel Stanisław Papczyński ofiarował dla tego domu obraz Matki Bożej przywieziony do Goźlina z domu rodzinnego w Podegrodziu k. Starego Sącza. Przy tym wizerunku miał – według tradycji – przyjść na świat. Obraz zasłynął później licznymi łaskami i do dziś jest czczony przez okolicznych wiernych. Obecny, drewniany kościół parafialny, zbudowany został w 1776 r. po pożarze pierwotnych budowli, który miał miejsce kilka lat wcześniej. Nowy kościół charakteryzuje się znacznie bogatszą nawiązującą do baroku formą.. Wnętrze jest również barokowe, to znaczy pełne przepychu. Nie ma jednak wspaniałych murowanych, czy choćby drewnianych ołtarzy, a jedynie malowane na płótnie naklejonym na deski, albo wręcz na drewnianych ścianach. Tylko na to mógł sobie pozwolić ubogi zakon, ale to właśnie dzisiaj jest największym skarbem świątyni. Autorem tych iluzjonistycznych malowideł był ojciec Jan Niezabitowski, miejscowy zakonnik.

 Klasztor goźliński dotknięty został po powstaniu styczniowym ukazem carskim i zamknięty. Marianie powrócili tam po 102. latach w 1966 r., a cztery lata później otwarto na nowo kanonicznie dom zakonny.

 


Zespół klasztorny marianów, 1776, XIX w wpisany jest do rejestru zabytków pod nr: 20/88 z 23.10.1957. W jego skład wchodzą:
- kościół p.w. MB Bolesnej, drewn.
- klasztor, ob. plebania

 

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu