logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Grodzisko z przełomu X i XIw.
Grodzisk (Węgrowski, Grębków)
Opis:Grodzisko z przełomu X i XIw.Grodzisko z przełomu X i XIw.
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 01-02-2012 15:41:59
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 01-02-2012 15:53:55

Na południowym skraju tej wsi znajduje się imponujących rozmiarów grodzisko, położone na cyplu wrzynającym się w Grodzisko z przełomu X i XIw.dolinę Liwca. Obiekt ten ma w planie czworoboczny (lekko romboidalny) kształt, a jego aktualna powierzchnia, liczona łącznie z zasięgiem fosy zewnętrznej, wynosi ok. 5 ha.

W jakim momencie historii tych ziem we wczesnym średniowieczu wzniesienie tak olbrzymiego grodu stało się koniecznością? Kto był w stanie podjąć się jego budowy? Przypuszczalnie jedynie piastowscy władcy, panujący na przełomie X i w XI stuleciu, byli w stanie sprostać takiemu przedsięwzięciu. Liwiec od końca XIII stulecia był granicą pomiędzy Mazowszem, a ziemiami ruskimi. Ten potężny gród, dosłownie ryglujący dolinę szeroko rozlanej, zabagnionej i trudnej do przebycia rzeki, był zapewne w tych burzliwych czasach istotnym punktem na militarnej mapie pogranicza polsko-ruskiego. Prawdopodobnie w XI-XII w. pełnił funkcję olbrzymiego bastionu pogranicznego, chroniącego ziemie Mazowsza południowego przed ewentualnym zagrożeniem nie tylko ze strony księstw ruskich, lecz także przed wyniszczającymi wyprawami plemion jaćwieskich.

Zasadna wydaje się wysuwana hipoteza, że gród w Grodzisku, pełniący na przełomie X i XI w. funkcję centrum lokalnej sieci osadniczej, był najstarszym, pierwotnym Liwem. Dopiero po upadku grodu – nie wcześniej niż w XIII w. – doszło do przeniesienia tego ośrodka władzy terytorialnej (kasztelania) i kościelnej (siedziba dekanatu) w nowe miejsce – do współczesnego Liwa. Oznacza to, że od tej pory mówiąc o Liwie w X-XII/XIII w., będziemy mieli na myśli ulokowany na wysokim brzegu Liwca gród w Grodzisku.

Informacje zaczerpnięto ze strony Gminy Grębków, gdzie można znaleźć więcej szczegółów opisujących ten cenny relikt przeszłości

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu