logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Centrum Kultury Muzułmańskiej (w budowie)
BIAŁYSTOK (białostocki, Białystok)
Opis:Centrum Kultury Muzułmańskiej (w budowie)Centrum Kultury Muzułmańskiej (w budowie)
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 18-12-2011 16:41:09

Centrum Kultury Muzułmańskiej (w budowie)Obecnie miejsce to nie jest szczególną atrakcją, ale być może za jakiś czas doczekamy się finalizacji tej największej tego typu inwestycji w Polsce. Rozpoczęte już w 1994 roku prace przy realizacji Centrum Kultury Muzułmańskiej po paru latach zostały przerwane z powodu braku pieniędzy. W 2005 roku podarowana przez rządy krajów islamskich  kwota 2 mln złotych miała pomóc w zakończeniu budowy, ale jak widać nic z tego nie wyszło. Potem podpalenie dachu przez wandali w 2009 roku jeszcze bardziej pogrążyło tą budowę.

A zapowiadało się tak ciekawie. W pierwszym etapie na powierzchni 750 m2 miał być wykończony meczet (sala modlitewna na 150 osób), szkoła koraniczna z dwoma klasami, sala konferencyjna oraz biblioteka muzułmańska. W drugim etapie, w osobnym budynku miała powstać baza noclegowa dla gości z Polski i zagranicy.Szkoda że te plany rysują się teraz coraz mgliściej, zwłaszcza że budowane centrum nie miało być miejscem przeznaczonym wyłącznie dla muzułmanów. Obiekt miałby służyć też innym mieszkańcom Białegostoku, poprzez organizowane wystawy i spotkania dla uczniów oraz studentów zainteresowanych kulturą islamu.

Nie wiadomo dokładnie, ilu jest wyznawców islamu w Polsce. Oficjalne dane statystyczne podają jedynie liczbę członków Muzułmańskiego Związku Religijnego - ponad 5,1 tys. osób. Liczbę Tatarów szacuje się na ok. 5-6 tys. osób, a liczbę napływowych muzułmanów na ok. 10-20 tys.
W Polsce istnieje osiem gmin muzułmańskich - w Białymstoku, Bohonikach, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Kruszynianach, Poznaniu i Warszawie oraz trzy meczety - w Bohonikach, Kruszynianach i Gdańsku. W samym Białymstoku jest Muzułmański Dom Modlitwy przy ul. Hetmańskiej i Tatarski Dom Modlitwy przy ul. Grzybowej.

Zapraszamy do uzupełnienia opisu