logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
dawne budynki Misji Barbikańskiej - obecnie kino 'Syrena'
BIAŁYSTOK (białostocki, Białystok)
Opis:dawne budynki Misji Barbikańskiej - obecnie kino 'Syrena'dawne budynki Misji Barbikańskiej - obecnie kino 'Syrena'
Współrzędne
resize
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 31-12-2009 18:28:27
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 06-09-2010 19:46:17

Misja Barbikańska przy ulicy Św. Rocha została wzniesiona z funduszy angielskiego Towarzystwa Krzewienia Chrześcijaństwa wśród Żydów. Zbudowana w latach 1927-1930 według projektu Rudolfa Macury. W budynku mieściła się kaplica pod wezwaniem św. Pawła, w której oprócz nabożeństw prowadzono kursy katechetyczne i przygotowawcze do przyjęcia chrztu.  "Misja" była wyznania ewangelicko-reformowanego, obrządku anglikańskiego. Białystok miał być ośrodkiem centralnym całej akcji na terenach Polski. Obok kaplicy znajdował się dom katechumenów oraz kancelaria i mieszkanie pastora- superintendenta. Funkcję tą, przez cały czas sprawował pochodzący z Homla Piotr Gorodiszcz. W 1928 roku w Misji uruchomiono drukarnię i rozpoczęto wydawanie pisma w dwóch językach- jidysz "Dos Wort" i po polsku "Dwa światy". Od 1934 roku Misja  organizowała bezpłatne ambulatorium oraz prowadziła bibliotekę i czytelnię.  Niestety liczba nowych wyznawców nie była zbyt wielka. Działalność Misji ustała w 1939 roku, a w 1941 roku jej członkowie zostali zamknięci przez Niemców w getcie, gdzie podzielili los wyznawców judaizmu.

Ciekawą historię Misji i jej założyciela opisuje artykuł Andrzeja Lechowskiego, Dyrektora Muzeum Podlaskiego.

Po wojnie zburzono wieżę która znajdowała się na froncie, a budynek przeznaczono na salę widowiskową. W 1956 roku w przebudowanym obiekcie powstało kino "Syrena". W dawnym domu katechumenów mieścił się przez wiele lat Ośrodek Kształcenia Nauczycieli.

dawne budynki Misji Barbikańskiej - obecnie kino 'Syrena'Zachowany do dnia dzisiejszego budynek jest już jednym z ostatnich obiektów starej jeszcze przedwojennej zabudowy ulicy św.Rocha. ( W okresie PRL nosiła ona nazwę Manifestu Lipcowego). Nieopodal znajdowała się pierwsza siedziba Szkoły Podstawowej nr 13, która została przeniesiona do nowej siedziby przy ul. Stołecznej w połowie lat 60-tych XX wieku, a budynek już wtedy mocno wiekowy, zburzono.

 

Zapraszamy do uzupełnienia opisu