logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Zabytkowy dom z końca XVIIIw (Izba Regionalna)
KNYSZYN (moniecki, Knyszyn)
Opis:Zabytkowy dom z końca XVIIIw (Izba Regionalna)Zabytkowy dom z końca XVIIIw (Izba Regionalna)
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 24-11-2011 20:30:19
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 27-11-2011 13:09:58

Zabytkowy dom z końca XVIIIw (Izba Regionalna)Zbudowany pod koniec XVIII wieku budynek pełnił funkcję mieszkalną. Od początku istnienia remontowany na bieżąco bez dokonywania większych zmian w jego formie.

Dom w stylu dworku mieszczańskiego. Zbudowany na planie prostokąta, z drewnianych bali na kamiennym fundamencie, pokryty dachówką ceramiczną. Jest to budynek parterowy, pierwotnie z częściowo zamieszkałym poddaszem.

Pierwszymi mieszkańcami tego domu była pochodząca z Niemiec rodzina Klattów, która po zaborze pruskim pozostała w Knyszynie i dość szybko się spolonizowała.

Przez lata w domu tym oprócz Klattów mieszkały rodziny Bartkiewiczów i Piaseckich, a w czasie wojen wraz z domownikami przebywali w nim wysocy rangą oficerowie armii okupacyjnych.

Rodzina Piaseckich odznaczała się wielkim patriotyzmem. Już w XVI wieku jej członkowie pełnili funkcje administracyjne na dworze króla Zygmunta Augusta.Przez lata Józef Piasecki, a następnie jego córka Cecylia (ostatnia właścicielka posiadłości), gromadzili w tym domu dokumenty związane z Knyszynem oraz przedmioty należące do pierwszych mieszańców tego domu. Meble i sprzęty od kilkudziesięciu lat z niewielkimi poprawkami stoją w tych samych miejscach, co kiedyś. Na rzeźbionym fotelu pod oknem od lat leży czapka legionisty należąca do Władysława Bartkiewicza, który brał udział w bitwie warszawskiej 12-15 sierpnia 1920 r.

Jest to skarbnica przeszłości Knyszyna pamiętająca odległe czasy tego miasteczka.

Informacje pochodzą ze strony Urzędu Miejskiego w Knyszynie.


Drewniany dom mieszkalny przy ul. Kościelna 6 z 2 poł. XVIII, wpisano do rejestru zabytków pod nr.: 389 z 14.02.1977

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu