logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Kościół NMP Królowej Polski
Opis:Kościół NMP Królowej PolskiKościół NMP Królowej Polski
Współrzędne
resize
Autor informacji : Jan Bogdan Boczko
Data utworzenia informacji : 05-11-2011 18:16:23
Autor modyfikacji : Jan Bogdan Boczko
Data modyfikacji informacji : 07-11-2011 09:47:07

Kościół NMP Królowej PolskiRys historyczny:

Powstanie parafii wiąże się z ks. Władysławem Pilcickim, byłym proboszczem w Knyszynie. Po rezygnacji z tej parafii w początkach 1952 r. osiadł on w Kopisku. Początkowo odprawiał w kaplicy urządzonej w domu prywatnym.
Abp Romuald Jałbrzykowski w dniu 20 IV 1951 r. mianował ks. Pilcickiego rektorem kościoła z prawami proboszczowskimi. Ta nominacja uważana jest za faktyczne utworzenie parafii. Dekretu erekcyjnego bowiem nie było.
W 1956 r. pobudowano plebanię, a w 1958 r. przystąpiono do budowy drewnianego kościoła, wg. projektu inż. architekta Zenona Filipczuka. Świątynię zbudowano z drewna sosnowego, nadając kształt czworoboku o długości 24 m, szerokości 9m z wieżą 17-metrowej wysokości. W ołtarzu głównym umieszczono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, namalowaną w Lublinie przez Łucję Bałzukiewiczównę. Tę świątynię 18 XII 1960 r. poświęcił wikariusz kapitulny archidiecezji ks. prałat Adam Sawicki i służy ona wiernym do dziś.
W 1964 roku parafia w Kopisku otrzymała z Watykanu relikwie św. Stanisława Kostki-patrona Polski i polskiej młodzieży.
W ostatnich latach, dzięki staraniom ks. proboszcza Mirosława Szepiotki, kościół został gruntownie odnowiony. Wnętrze świątyni zostało ozdobione licznymi płaskorzeźbami, wykonanymi przez artystę rzeźbiarza Sergiusza Żedzia z Hajnówki.
Z okazji Złotego Jubileuszu Parafii (3 maja 2001 roku) przed kościołem  ustawiony został krzyż misyjny  z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego, a 18 września 2002 roku kapliczka Chrystusa Frasobliwego. 19 lipca 2003 roku na placu kościelnym został poświęcony obelisk upamiętniający zamordowanych przez hitlerowców dwunastu mieszkańców Rybnik i Kopiska.
Odpusty:
3 maja-Uroczystość NMP Królowej Polski
24 czerwca- Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela
26 sierpnia-Uroczystość NMP Częstochowskiej (40-godzinne nabożeństwo)
18 września-Święto św. Stanisława Kostki Patrona młodzieży polskiej

 

Zapraszamy do uzupełnienia opisu