logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia. Pracownia garncarska. Jan Kudrewicz.
CZARNA WIEŚ KOŚCIELNA (białostocki, CZARNA BIAŁOSTOCKA)
Opis:Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia. Pracownia garncarska. Jan Kudrewicz.Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia. Pracownia garncarska. Jan Kudrewicz.
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 06-09-2011 21:57:49
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 08-09-2011 11:07:52

Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia. Pracownia garncarska.Czarna Wieś Kościelna- najważniejsza miejscowość na  Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia, słynie z największej ilości pracowni garncarskich. Występujące tu w dużych ilościach pokłady gliny, były z pewnością jednym z czynników powstania tego „zagłębia ceramicznego”. Obecnie działają tu od kilku pokoleń cztery pracownie garncarskie. Pierwszą na naszym szlaku prowadzi Jan Kudrewicz- przedstawiciel młodszego pokolenia garncarzy podtrzymujący rodzinne tradycje od czwartego pokolenia. W swoim warsztacie wyrabia garnki, „ładyszki" - do przechowywania mleka, „buńki" - naczynia flaszkowate, „słoje" - do kiszenia ogórków, dwojaki, dzbanki, misy, miniaturowe naczynia o różnych formach. W zależności od zapotrzebowania powstają wazony i donice na kwiaty o zróżnicowanych kształtach i wielkościach. W mieszczącej się w nowym budynku pracowni przy ścianie ustawiona jest ława z kołem garncarskim, w rogu zaś usytuowany jest  „kotuch", czyli wybetonowany, prostokątny  dół  do przechowywania gliny. Naczynia toczy się zazwyczaj seriami i ustawia na półkach do stężenia. Pod sufitem, gdzie jest najcieplej, suszą się na deskach około 2 tygodnie. Wkopany w ziemię piec do wypalania ceramiki mieści się w oddzielnym budynku, nieopodal pracowni. Proces wypalania przedmiotów jest zróżnicowany w zależności od tego, jaki efekt końcowy ma być osiągnięty. Kolor naczyń zależny od czasu wypału, użytego drewna, czy szczelności pieca. Biskwity, czyli naczynia wypalone na czerwono wypala się krócej, przez 24 godziny w otwartym piecu. Siwaki nabierają koloru powoli, szczelnie zamknięte przez tydzień w piecu o temperaturze tysiąca stopni.

Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia. Pracownia garncarska.W warsztacie twórca oferuje pokazy toczenia, połączone z praktycznymi warsztatami.Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia. Pracownia garncarska.  Istnieje możliwość zakupu wytwarzanych przez twórcę prac: tradycyjnych siwaków, dwojaków i naczyń o różnych formach oraz wielkościach - użytkowych, czy dekoracyjnych, a także gwizdków w kształcie ptaszków.


Jan Kudrewicz, Czarna Wieś Kościelna, ul. Sosnowa 19, tel. 85 710 90 85

 

Zapraszamy do uzupełnienia opisu