logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia. Pracownia rzeźbiarska
SOKÓŁKA (sokólski, Sokółka)
Opis:Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia. Pracownia rzeźbiarskaSzlak Rękodzieła Ludowego Podlasia. Pracownia rzeźbiarska
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 01-09-2011 16:47:26
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 15-09-2011 10:52:33

Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia. Pracownia rzeźbiarskaSzlak Rękodzieła Ludowego Podlasia wypadałoby zacząć od sokólskiego rzeźbiarza- Piotra Szałkowskiego, wieloletniego prezesa białostockiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jego twórczość została w 2008 roku uhonorowana nagrodą im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".

Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia. Pracownia rzeźbiarskaRzeźbą interesował się już w dzieciństwie, a pasja ta jeszcze bardziej ukształtowała się podczas wizyt w warsztacie wiejskiego artysty- rzeźbiarza Piotra Radkiewicza Okopów koło Suchowoli. Oglądając rzeźby Madonn, aniołów i różnych świątków tego ludowego twórcy, wiedział że to jest to co chciałby robić.  Zdolności manualne odziedziczył po ojcu Wincencie, który potrafił zrobić niemal wszystko. Pracował w kuźni, budował domy, rzeźbił.

W ponad trzydziestoletnim okresie pracy jako kierowca PKS-u nie zawsze miał czas na rzeźbę. Aktywna twórczość i realizacja zainteresowań artystycznych nastąpiła w latach 80-tych, po przejściu pana Piotra na rentę i trwa do dzisiaj. Posługując się prostymi rzeźbiarskimi narzędziami: nożem, siekierą i dłutem z prostych kawałków drewna wydobywa ciekawe, przeważnie sakralne postaci. Najczęściej przedstawiają one Chrystusa Frasobliwego, Madonny i inne postaci świętych. Tworzy też całe kapliczki i krzyże. W kolekcji Pana Piotra nie brakuje też świeckich tematów. Stara się utrwalać w rzeźbie dawne obrzędy i zwyczaje. Przedstawia na przykład proces powstawania chleba, począwszy od zebrania zboża, poprzez mielenie mąki i pieczenia go. Oprócz tematów, do których Piotr Szałkowski jest bardzo przywiązany i lubi tworzyć, nie stroni też od innych nietypowych dzieł i na zamówienie potrafi zrobić niemal wszystko. Ostatnio na prośbę klienta wyrzeźbił kolekcję rzeźb przedstawiających piratów, na których jest ostatnio moda.Prace Pana Piotra znajdują się  w zbiorach muzealnych oraz polskich i zagranicznych prywatnych kolekcjach.

Mimo ukończonych 73 lat Pan Piotr zaskakuje swoją aktywnością w tworzeniu bardzo ciekawych rzeźb, które nierzadko mają wielkość naturalną.  

Trasę Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia można w całości zobaczyć TUTAJ.


Pracownia rzeźbiarska, Piotr Szałkowski, Sokółka, ul. Mickiewicza 22, tel. 85 711 53 32

Zapraszamy do uzupełnienia opisu