logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Krzyż poświecony Łukaszowi Górnickiemu i miejsce po dawnym klasztorze Bernardynów
Opis:Krzyż poświecony Łukaszowi Górnickiemu i miejsce po dawnym klasztorze BernardynówKrzyż poświecony Łukaszowi Górnickiemu i miejsce po dawnym klasztorze Bernardynów
Współrzędne
resize
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 26-04-2011 11:13:35
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 02-12-2011 12:51:38

Krzyż poświecony Łukaszowi Górnickiemu i miejsce po dawnym klasztorze BernardynówPo przejechaniu mostem przez rzekę, znajdziemy po prawej stronie miejsce przy którym rzadko zatrzymują się turyści, a jest ono bardzo ważne nie tylko w historii miasta, ale i całej Rzeczypospolitej. Jeszcze w wieku XVIII znajdowała się tutaj wyspa na której stał klasztor Bernardynów, ufundowany w 1479 r przez Alberta Marcina Gasztołda. Niszczony przez powodzie szybko popadł w ruinę i został w 1771 r przeniesiony na znacznie wyżej położony teren przy dzisiejszej ul. Klasztornej .To właśnie pod drogą prowadzącą do klasztoru pochowany został, zgodnie z własną  wolą, zmarły 22 lipca 1603 r w pobliskich Lipnikach  Łukasz Górnicki. Wielki polski poeta, pisarz , kronikarz renesansu oraz sekretarz króla Zygmunta Augusta, właściciela pobliskiego zamku. Jego synowie ufundowali pomnik/krzyż z epitafium w języku łacińskim :

Krzyż poświecony Łukaszowi Górnickiemu i miejsce po dawnym klasztorze Bernardynów "ŁUKASZOWI GÓRNICKIEMU/ TYKOCIŃSKIEMU I WASILKOWSKIEMU STAROŚCIE / CZTERECH KRÓLÓW POLSKI ZYGMUNTA AUGUSTA,/ HENRYKA, STEFANA BATOREGO,/ ZYGMUNTA III, SEKRETARZOWI / WIELKIEMU NA DWORZE I W RZECZPOSPOLITEJ MĘŻOWI,/ MAŁY TEN POMNIK JAN I ŁUKASZ SYNOWIE OJCU (POSTAWILI). / ON SAM DUCHEM, UMYSŁEM, PISMAMI I OBYCZAJAMI WIĘKSZĄ SOBIE I WIECZNĄ PAMIĘĆ U LUDZI ZOSTAWIA. / ZMARŁ ROKU PAŃSKIEGO 1603 DNIA 22 MIESIĄCA LIPCA WIEKU SWEGO 71 LAT"

Jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku było widać wśród porastających teren krzaków szczątki ruin dawnego klasztoru. Wśród gruzów istniały pozostałości nagrobków zakonników oraz dwa groby żołnierzy rosyjskich, zabitych podczas powstania listopadowego w bitwie/potyczce pod Tykocinem. Obecnie na terenie poklasztornym znajdują się zabudowania nieczynnego już tartaku, ale w zaroślach można jeszcze znaleźć ślady historii.

Obok miejsca pochówku Łukasza Górnickiego ustawiona została pamiątkowa rzeźba poświęcona Włodzimierzowi Puchalskiemu.

Zapraszamy do uzupełnienia opisu