logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Muzeum Regionalne
DROHICZYN (siemiatycki, Drohiczyn)
Opis:Muzeum RegionalneMuzeum Regionalne
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 09-01-2011 18:16:59
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 09-01-2011 18:21:58

Drohiczyn jako pierwsza stolica powstałego na początku XVI wieku województwa podlaskiego (którego granice obejmują południowe obszary obecnego) ma bardzo bogatą historię. Jego położenie na pograniczu wpływów polskich, mazowieckich, ruskich i li­tewskich sprawiało że zmieniała się przynależność państwowa grodu. Nie zawsze odbywało się to na drodze pokojowej. Szczególnie uciążliwe i zgubne w skutkach były najazdy Jaćwingów i Tatarów. Mimo tych niesprzyjających warunków, Drohiczyn w XV wieku był jednym z największych i najważniejszych grodów Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wysoka ranga miejscowości, której książę Aleksander Jagiellończyk w 1498 nadał prawo miejskie magdeburskie spowodowało że tutaj przecinały się ważne szlaki handlowe.

W muzeum regionalnym możemy obejrzeć zachowane pozostałości z najstarszego okresu istnienia grodu. Pochodzące z wykopalisk archeologicznych eksponaty datowane są na  okres wczesnośredniowieczny.  Do najciekawszych obiektów należą : szklane paciorki sprowadzone z Rusi Kijowskiej, enkolpion o kształcie krzyża z brązu, grzebienie wykonane z poroża jeleni i łosiów, gliniana kostka oraz brązowe bransolety, fragmenty naczyń glinianych zdobionych rytymi żłobkami. Muzeum posiada także kolekcję ołowianych plomb z XII, XIII i XIV w. z wyciśniętymi różnorodnymi symbolami, wśród których spotykamy znaki książąt ruskich, między innymi kijowskich i czernihowskich. W gablotach znajdują się także eksponaty z czasów nowożytnych, a wśród nich między innymi gliniane kafle, srebrne kubki, czy moździerz z mosiądzu. W odrebnej sali zgromadzono zbiory etnograficzne: narzędzia rolnicze oraz przedmioty codziennego użytku pochodzące z XIX stulecia i pierwszych dziesięcioleci XX wieku. Możemy oglądać m.in. sochę, sierpy, chomąto, dwojaki, miech kowalski, maselnicę, pojemniki na ziarno, kołowrotki, maglownicę a nawet drewniana pralkę.

W muzeum znajduje się kolekcja rzeźb ludowych. Kilka z nich wykonał znany miejscowy rzeźbiarz i poeta Lucjan Boruta (1929-1990).


MUZEUM JEST CZYNNE w MIESIĄCACH LETNICH:

PIĄTEK         12.30 – 17.30

SOBOTA       12.30 – 17.30

NIEDZIELA   13.30 – 17.30

MUZEUM NIECZYNNE W PIERWSZĄ NIEDZIELĘ MIESIĄCA.

OSOBY, KTÓRE CHCĄ OBEJRZEĆ MUZEUM,PROSZONE SĄ O KONTAKT Z PRACOWNIKIEM MGOK DROHICZYN

Tel/fax  6557069 lub k. 694703966                      BILET WSTĘPU: 2 zł

Zapraszamy do uzupełnienia opisu